Історія жмеринської центральної районної бібліотеки Історія бібліотек нашого міста починається ще з перших років ХХ століття, коли місцевий лікар організував приватну бібліотеку, послугами якої могли користуватися люди з рекомендацією.

  Після подій 1917 року у м. Жмеринка було створено бібліотеку, яка налічувала 1,5 тис. примірників книг, реквізованих у місцевих поміщиків. Проіснувала ця книгозбірня 3 місяці до початку громадянської війни 1918 року. Під час цих подій бібліотека то відкривалася, то знов припиняла свою діяльність.

  Із зростанням населення міста Жмеринки у 20-30-х роках організовувались і бібліотеки. У районному Будинку культури по вулиці Урицького на другому поверсі була районна бібліотека для дорослих. Фонд її на той час складав 2 тис. 100 примірників книг, штат – 2 працівники. З грудня 1920 року вона носить назву «Центральна міська бібліотека». ЇЇ основними функціями (крім видачі книг) було роз'яснення жителям міста усіх політичних і господарських заходів партії; проведення голосних читань, лекцій, бесід; створення пункту по ліквідації неписьменності. Дедалі робота у бібліотеці ставала різноманітнішою і змістовнішою.

  Але мирне життя жмеринчан було перервано віроломним нападом на нашу країну фашистської Німеччини. 17 липня 1941 року місто було окуповане. Під час війни було ліквідовано лікарні, поліклініки, дитячі садки. Не виключенням була і бібліотека. Ризикуючи життям, працівник бібліотеки частину фонду переховувала у підвальному приміщенні – було збережено повне зібрання творів В.І.Леніна і частково твори художньої літератури. У післявоєнний період бібліотека для дорослих знаходилася у районному Будинку культури. Її працівники дбали про покращення книжкового фонду, про підйом пропаганди літератури серед широких верств населення. З часом невеличкі книгозбірні з універсальним фондом літератури ставали центрами надання методичної та бібліографічної допомоги іншим бібліотекам. Міську бібліотеку у 1953 році було переведено в окреме, більш просторе приміщення по вулиці Карла Маркса. На той період працювало 4 бібліотекарі і фонд налічував 17 тис. Очолював бібліотеку Іван Якович Семчук.

  У 1971 році районна бібліотека для дорослих була переведена у нове приміщення по вулиці Леніна, 3. «Вписався у загальний ансамбль міста по вулиці Леніна, 3 новий житловий п'ятиповерховий будинок і ось тут, на першому поверсі у великому приміщенні розміщено районну бібліотеку для дорослих. Просторі зали займають книгосховище, абонементний зал для видачі книг, методичний кабінет. У бібліотеку завезено нові, зручні стелажі, столи, стільці. Нове приміщення, нове обладнання радує відвідувачів, і їх щоденно стає все більше». (Жебрак, М. До послуг читачів/М. Жебрак// Нові горизонти. – 1972. – 11 січ.). У 1978 році було створено Жмеринську ЦБС, яка функціонувала до 2002 року. До ЦБС входило 59 бібліотек-філій, які підпорядковувались Жмеринській центральній районній бібліотеці. З 2003 року бібліотеки району, згідно рішення сесії районної ради працюють в умовах децентралізації. З того часу бібліотека називалася Жмеринська центральна районна бібліотека, яка обслуговує доросле населення міста та району і є методичним центром для сільських бібліотек.

  2014 року Жмеринська ЦРБ стала комунальним закладом, який підпорядковано Жмеринській районній раді, згідно рішення сесії районної ради. Згідно рішення 7-ої сесії 7скликання Жмеринської районної ради від 29 вересня 2016 року комунальному закладу «Жмеринська центральна районна бібліотека» присвоєно ім'я відомого краєзнавця, фольклориста, історика, громадського діяча, члена Національної спілки журналістів України, лауреата Всеукраїнської літературно-фольклорної премії ім. Павла Чубинського, премії «За подвижництво у державотворенні» ім. Якова Гальчевського, володаря Ордену «За заслуги перед Батьківщиною» ІІІ ступеня Володимира Петровича Вовкодава.

  Працівники бібліотеки щорічно обслуговують близько 4,5 тис. користувачів, книжковий фонд складає 32 тис. примірників.

  На базі бібліотеки створено та активно діє міськрайонне літературно-мистецьке об’єднання «Калинове гроно», завдяки діяльності якого світ побачило багато книг та творів місцевих авторів. Участь в засіданнях об’єднання беруть жителі міста та району, розкриваючи тим самим свій творчий потенціал. Мистецьке об'єднання «Подоляни» збирає у своєму колі аматорів народної творчості з різних жанрів декоративно-прикладного мистецтва. Організовуються майстер-класи, виставки творчості учасників об'єднання, зустрічі з умільцями.

  Для молоді міста та району діє креативна студія «Дійство», яку створено завдяки участі у проекті Британської Ради Active Citizens Ukreine «Активні громадяни». Проект дав можливість забезпечити учасників студії костюмами та театральною атрибутикою, а також долучитися широкому колу людей до театрального мистецтва не тільки як глядачі, а й як учасники вистави і тим самим підвищити культурний рівень громади міста та району. Також на базі бібліотеки діє Клуб шанувальників гри у шахи, який об’єднав любителів та однодумців.

  Безліч заходів, ініційованих загальноосвітніми закладами міста проводяться саме тут, де кваліфіковані спеціалісти надають методичну допомогу.

  Бібліотека активно співпрацює з КЗ «Жмеринський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей», з будинком милосердя «Джерело надії» (с. Олексіївка), організовуючи заходи з різної тематики. А допомагають у їх проведенні працівники КЗ «Жмеринський районний будинок культури», Жмеринської дирекції кіновідеомережі та кіновідеопрокату, Жмеринська дитяча музична школа, КЗ Станіславчицька музична школа ім. В. Циганюка.

  До співпраці з бібліотекою долучилася громадська організація «Унікальна країна» (керівник Андрій Сільченко). Разом пишуться спільні проекти, проводяться тренінги та зустрічі.

  Історію та фотосвітлини надала директор центральної районної бібліотеки Леся ШУЛЬГАН