Відокремлений структурний підрозділ Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України»

  інформує Інфекційні захворювання залишаються актуальною проблемою у всіх без винятку країнах світу, вони становлять загрозу розвитку людства, оскільки є причиною третини загальної щорічної кількості смертей у світі.

  Розширення міждержавних зв'язків, спрощення режиму перетину кордонів, активізація міграційних процесів, низький рівень гігієнічної грамотності населення створюють загрозу завезення і розповсюдження багатьох небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб з тяжким перебігом та високою летальністю, таких як холера, чума, вірусні гарячки, малярія та інші.

  Широке поширення холери у світі та вкорінення її у ряді країн Азіатського, Африканського та Американського континентів створюють постійну загрозу завезення цієї небезпечної інфекції на територію України та спричинення спалахів. Станом на серпень 2018 в Україні випадків холери не зареєстровано. Щоб запобігти розповсюдженню небезпечних хвороб, необхідні певні знання про ці хвороби.

  Холера – це небезпечна кишкова інфекція, що характеризується гострим початком, швидкістю поширення і можливістю смертельного результату протягом декількох годин без медичної допомоги. Єдине джерело інфекції - людина. Збудник холери передається від хворої (бактеріоносія) до здорової людини водним, харчовим, контактно-побутовим шляхами. Основний шлях поширення холери – водний. Збудник з побутовими стічними водами потрапляє у відкриті водойми, в яких і зберігається тривалий час. Зараження відбувається при використанні сирої води з відкритих водойм для питних потреб, миття посуду, овочів, фруктів, при вживанні риби з цієї водойми. Холера проявляється у вигляді рясного водянистого проносу, до якого приєднується неприборкана блювота. В результаті настає зневоднення організму і при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою може призвести до смерті.

  Реєстрація холери в країнах світу не є перешкодою для їх відвідування при умові дотримання певних правил. Першочергово - правил особистої гігієни: ретельне миття рук перед їжею і після відвідин туалету.

  Щоб звести ризик захворювання до мінімуму, необхідно:

  • вживати тільки гарантовано безпечну воду (кип'ячена вода, бутильована питна вода) та напої промислового виробництва;
  • не купувати лід у місцевих жителів, так як він може бути виготовлений з води негарантованої якості.
  • не купувати їжу у невстановлених місцях торгівлі, не сертифікованих державою закладах громадського харчування, а якщо зважитеся спробувати місцеві екзотичні страви, то обов’язково страва повинна готуватись у вашій присутності, бути якісно кулінарно обробленою;
  • не вживати сирі морські продукти, суші з сирою рибою;

  Не менш небезпечною є і малярія – загрозливе для життя захворювання, що передається через укуси комарів. В Україні передача малярії комарами не відбувається і наразі усі зареєстровані випадки захворювань – завезені. У 2018 в Україні зареєстровано 19 завезених випадків малярії, з яких 3 закінчилися летально.

  Якщо під час подорожі чи протягом року після повернення із країни, де відбувається передача малярії, у вас з’явилися грипоподібні симптоми чи підвищилась температура тіла–негайно зверніться до лікаря і повідомте про історію своїх поїздок. Перші симптоми малярії: підвищена температура тіла, головний біль, рясне потовиділення, слабкість - подібні до грипу та з’являються через 10-15 днів після укусу комара і потраплянні збудника малярії в кров. Надалі збільшується частота нападів лихоманки. У дорослих часто відбувається ураження кількох органів: печінка, селезінка, змінюється колір шкіри, у дітей - розвивається важка анемія, дихальна недостатність, що без лікування, яке необхідно розпочати протягом перших 24 годин після прояву симптомів, може призвести до тяжкого стану і закінчитися смертю.

  Якщо у країні, куди ви плануєте поїздку, відбувається передача малярії – обов’язково піклуйтеся про захист від цього захворювання. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо хіміопрофілактики, яку потрібно розпочати за кілька тижнів до поїздки.

  Крім того, уникайте укусів комарів, використовуючи: репеленти, антимоскітні сітки та захисний одяг.

  На території України розповсюджені і інші (не завізні) особливо небезпечні хвороби, які теж становлять небезпеку для здоров’я та життя людини, наприклад лептоспіроз.

  Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів, які і є джерелом інфекції.

  Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах, при контакті з інфікованими тваринами. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання зараженої їжі також може спричинити захворювання.

  В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм. У 2018 в Україні зареєстровано 78 випадків, з яких 7 випадків - у Вінницькій області.

  Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Хвороба проявляється симптомами від легкого (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до важкого перебігу (ураження нирок, ураження печінки, менінгіт).

  Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, більш характерний восени і взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно.

  Якщо ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою і у вас з’явилися симптоми захворювання - негайно зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше. Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, ураження печінки, менінгіту чи навіть смерті.

  Ризики захворіти на лептоспіроз суттєво зменшуються, якщо ви уникаєте перебування у потенційно зараженій воді і контактів із інфікованими тваринами.

  Бережіть здоров’я своє та своїх дітей.