Масовий захід – це спортивний, театральний або розважальний захід, на якому можуть бути присутні ( якщо йдеться про стадіон, інший об’єкт, що не є будинком, або територію, на якій є можливість проведення масового заходу) не менш ніж 1000 осіб, а якщо йдеться про спортивну залу або інше приміщення, що дає можливість проведення масового заходу, – не менш як 300 осіб

  Масові заходи – це сукупність дій соціального життя за участі великої кількості громадян, які здійснюються з метою задоволення політичних, духовних, фізичних та інших потреб громадян, виступають формою реалізації їх прав і свобод, а також формою соціального спілкування між людьми і способом вироблення єдності установок особистості і суспільства в цілому.

  Характерні ознаки масових заходів

 • наявність великої маси людей;
 • організованість дій;
 • наявність цілей або однієї конкретно визначеної мети;
 • наявність громадських місць;
 • регламентація порядку проведення масових заходів.

  Наявність великої маси людей характеризується тим, що масові заходи різноманітної спрямованості привертають до себе увагу значної кількості людей, які в подальшому приєднуються до учасників цих заходів.

  Під організованістю дій слід розуміти чіткий порядок дій всіх суб’єктів, які беруть участь у підготовці і проведенні заходів, що забезпечує їх безпеку, тобто розробляється програма заходу, визначаються заходи безпеки, а також учасники заходу, їх компетенція, створюються органи координації дій та ін.

  Наступна характерна риса масових заходів виходить з того, що будь-які заходи зумовлюються перш за все проявом вольових відносин між людьми. При цьому зазначені відносини виникають і розвиваються не в кожній сфері їх діяльності, а тільки там, де стикаються інтереси багатьох громадян, тобто в громадських місцях.

  Визначення масових заходів

  Відповідно до постанови про дії органів і підрозділів внутрішніх справ щодо організації й забезпечення охорони громадського порядку і безпеки громадян під час проведення масових заходів та акцій – масові заходи – це заходи громадсько-політичного, релігійного, спортивного, культурно-видовищного характеру за участю значної кількості громадян, що проводяться з нагоди відзначення офіційних (державних), професійних, релігійних свят, пам’ятних дат, а також за ініціативою політичних партій, рухів, громадських об’єднань, релігійних конфесій, громад, окремих громадян, спортивних організацій, закладів культури тощо.

  До масових заходів відповідно належать: збори, демонстрація, мітинг, пікетування, похід, вуличний похід, акція, захід-акція комерційного характеру.

  Умови безпечного проведення масових заходів

 • залучення необхідних сил і засобів для підтримки громадського порядку, безпеки під час проведення масових заходів;
 • вживання додаткових засобів безпеки залежно від запланованої кількості учасників і конкретних умов у день проведення масового заходу;
 • охорона громадського порядку у будівлі та прилеглій до неї території необхідною групою охоронців;
 • контроль за дотриманням відвідувачами встановлених правил поведінки

  Правила поведінки по збереженні життя у натовпі під час масових заходів Статистика свідчить, що у місцях, де збирається дуже багато людей, тобто під час масових заходів, некеровані панічні дії можуть призвести до людських жертв. Щоб не загинути у натовпі, прагніть взагалі не потрапляти до нього, або, по можливості, обминути його. Якщо це неможливо, в жодному разі непотрібно йти проти натовпу. Пам’ятайте, найнебезпечніше - бути затиснутим і затоптаним натовпом!

  Перебуваючи в стані паніки, людина не помічає тих, хто знаходиться поряд із нею. Кожен дбає лише про свій особистий порятунок, тому, входячи в будь-яке приміщення треба звернути увагу на запасні та аварійні виходи, дізнатися, як до них найбезпечніше дістатися.

  Зазвичай, під час паніки прагнуть якомога швидше дістатися до виходу. Найбільша тиснява виникає у дверях, біля сцени, ін.

  Щоб зберегти життя під час масових заходів, дотримуйтесь наступних правил

 • не наближайтеся до вітрин, стін, скляних дверей, до яких вас можуть притиснути та роздавити;
 • якщо натовп захопив вас - не чинить йому опору: глибоко вдихніть, зігніть руки в ліктях, підніміть їх, щоб захистити грудну клітину;
 • не тримайте руки в кишенях та не чіпляйтесь руками за оточуючих людей, стіни, ін. предмети - вас можуть травмувати;
 • якщо є можливість це зробити - застебніть свій одяг;
 • взуття буде вкрай важливим для збереження вашого життя: високі підбори можуть коштувати здоров’я, інколи - життя, так само, як і розв’язаний на черевику шнурок;
 • знаходячись у натовпі, викиньте сумку, парасольку ін. речи, щоб не зачепитися ними за осіб, перебуваючи поряд;
 • якщо на підлогу впала ваша річ (навіть цінна), в жодному разі не намагайся її підняти, (існує висока імовірність, що ти, хто рухаються у натовпі позаду вас, можуть збили вас з ніг, спричинити каліцтво, лишити життя)
 • якщо вас збили з ніг і ви опинились на підлозі, спробуйте згорнутися клубком і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. При будь-якій можливості треба спробувати піднятися!
 • якщо паніка почалася через терористичний акт, не поспішайте своїм рухом ускладнювати безладдя і не позбавляйте себе можливості оцінити обстановку та прийняти правильне рішення.
 • якщо на рок-концерті або футбольному матчі ви побачили багату кількість нетверезих людей або сильно збуджених глядачів – залиште приміщення (стадіон) раніше закінчення видовища або значно пізніше закінчення заходу (щоби не наражатись на небезпеку).

  З метою запобігання надзвичайним ситуаціям під час проведення масових заходів рекомендується створення так званих «груп порятунку». Основним завданням таких груп є своєчасне і оперативне реагування на неадекватні дії присутніх на масовому заході, а також недопущення панічних настроїв у натовпі.

  Протипожежна безпека під час проведення масових заходів у закладах з перебуванням дітей та молоді

  Перед початком масового заходу організаторам слід:

  - чітко визначити дату, час його проведення;

  - ознайомитися з порядком евакуації у разі виникнення пожежі, сигналом тривоги та двома евакуаційними виходами, місцем збору після евакуації.

  1. Вхід і вихід із приміщення учасникам заходу здійснювати тільки за командою дорослих.

  2. Учасникам заходу забороняється брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, сигарети, легкозаймисті речовини, вогнепальну рідину ін.).

  3. Під час проведення масового заходу слід дотримуватися вимог і правил протипожежної безпеки.

  4. Забороняється :

 • застосовувати займисті матеріали, не оброблені вогнезахисними сумішами;
 • застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене із займистих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо);
 • застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо);
 • використовувати хлопавки;
 • застосовувати дугові прожектори, влаштовувати світові ефекти із застосуван-ням хімічних та інших речовин, які можуть викликати загоряння;
 • установлювати стільці, крісла, конструкції тощо, які виконано з пластмаси і легкозаймистих матеріалів;
 • захаращувати проходи та аварійні виходи.

  5. Під час масового заходу заборонено наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться електрострумом. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки негайно повідомити адміністрацію.

  6. Не скупчуватися під час проведення заходу біля проходів, входів і виходів, сходів та аварійних виходів у приміщенні.

  7. Під час проведення заходу забороняється кричати, свистіти, бігати, стрибати та створювати небезпечні ситуації, результатом яких може стати травмування

  Словник термінів

  В даних методичних рекомендаціях терміни вживаються в такому значенні:

  1. Збори - спільна присутність групи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, що перебувають на території України на законних підставах, які зібралися в одному місці, визначеному їх організаторами і погодженому ними з виконавчими органами місцевої державної влади чи місцевого самоврядування, для прилюдного обговорення та вираження свого ставлення до дій гілок державної влади, органів місцевого самоврядування і самоорганізації, їх посадових осіб, керівників підприємств, організацій та установ всіх форм власності, подій у соціально-політичному, економічному житті держави, суспільстві та світі в цілому, а також для вирішення інших питань.

  2. Демонстрація - організоване, мирне масове проходження громадян України, іноземців та осіб без громадянства, що перебувають на території України на законних підставах, з використанням як державної, так і іншої незабороненої чинним законодавством України символіки, плакатів, транспарантів, ін. по тротуару чи проїжджій частині вулиці (дороги), бульвару, проспекту, площі, за визначеним її організаторами та погодженому з місцевими виконавчими органами державної влади чи місцевого самоврядування маршрутом з метою привернення уваги вищих та місцевих державних владних структур, їх посадових осіб, громадськості до вирішення нагальних соціально-політичних, економічних та інших проблем і питань держави, суспільства, місцевої територіальної громади або з метою прилюдного протесту проти рішень, заходів, здійснюваних державою, місцевими органами самоврядування, їх посадовими особами, а також проти окремих подій життя держави чи світу в цілому, або навпаки – їх підтримки.

  3. Мітинг - організоване, мирне масове зібрання громадян України, іноземців та осіб без громадянства, що перебувають на території України на законних підставах, з використанням як державної, так і іншої незабороненої чинним законодавством України символіки, плакатів, транспарантів, ін., а також звукопідсилюючої апаратури, у визначеному його організаторами та погодженому ними з місцевими виконавчими органами державної влади чи місцевого самоврядування місці для прилюдного обговорення окремих подій чи питань соціально-політичного, економічного життя держави, суспільства, світу в цілому, вираження протесту або підтримки дій державних владних структур всіх рівнів, органів місцевого самоврядування, політичних, профспілкових, громадських та інших організацій, окремих посадових осіб, а також з метою вирішення проблем та питань, що відносяться до сфери соціально-політичних, економічних, партійних, релігійних, національних та інших інтересів учасників мирних масових зібрань та акцій.

  4. Пікетування - прилюдне виявлення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, що перебувають на території України на законних підставах, особистих, групових, та інших соціально-політичних, економічних, партійних, релігійних, національних та інших інтересів чи протесту (без демонстрацій, мітингів, походів), в тому числі шляхом голодування, біля та навколо адміністративних будинків державних, правоохоронних органів, судів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ всіх форм власності, організацій та навчальних закладів з використанням чи без використання закликів, плакатів, транспарантів, портретів та інших дозволених наглядних засобів.

  5. Похід - організований, довготривалий, з перервами на проїзд транспортом та проведення мітингів, пікетувань та відпочинку, мирний масовий рух громадян України, іноземців та осіб без громадянства, що перебувають на території України на законних підставах, по завчасно розробленому його організаторами та погодженому з місцевими виконавчими органами державної влади чи місцевого самоврядування, загальноукраїнському, загальнокримському, загальнообласному, чи загальнорайонному маршрутах з метою привернення уваги вищих та місцевих державних владних структур, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб до себе та своїх проблем, а також з метою прилюдного виявлення своїх соціально-політичних, економічних, партійних, релігійних, національних та інших настроїв чи протесту.

  6. Вуличний похід - організований, з перервами для проведення мітингів, пікетувань мирний масовий рух громадян України, іноземців та осіб без громадянства, що перебувають на території України на законних підставах, по заздалегідь розробленому його організаторами та погодженому ними з місцевими виконавчими органами державної влади чи місцевого самоврядування загальноміському, загальнорайонному в місті, загальноселищному чи загальносільському маршрутах з метою привернення уваги вищих та місцевих державних владних структур, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб до себе та своїх проблем, проблем місцевої територіальної громади, а також з метою прилюдного виявлення своїх соціально-політичних, економічних, партійних, релігійних, національних та інших настроїв чи протесту.

  7. Акція - організована мирна масова дія протестного характеру (голодування, наметове містечко, факельний вуличний похід тощо) або без нього (авто- мото- вело- пробіг, благодійний культурний захід, виставка, тощо) групи людей, об’єднаних єдиною спільною метою, направленою на привернення уваги органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових осіб, громадськосьті до вирішення соціально-політичних, економічних, партійних, релігійних, національних та інших проблем, які представляють приватно-індивідуальний, колективний, суспільний чи державний інтерес.

  8. Захід та акція комерційного характеру - організований мирний захід та акція групи громадян, об`єднаних спільними економічними інтересами.