Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Жмеринського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує:

  Життя та здоров'я людини тісно пов'язані з навколишнім середовищем. Одним із найважливіших компонентів цього середовища є вода, без якої неможливі були б зародження і послідовний розвиток життя на Землі. Нітрати постійно присутні в природних водах і є продуктами окислення органічних азотовмісних речовин у ґрунті і воді водойм.

  Нітрати техногенного походження широко застосовуються в промисловості і, особливо, в сільському господарстві. При недотриманні норм внесення добрив нітрати накопичуються в ґрунті, в джерелах водопостачання і харчових продуктах. Вживання води з понаднормовим вмістом нітратів небезпечне для здоров'я. З ним безпосередньо пов'язане захворювання - водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей, летальні випадки від якої реєструються все частіше. Згідно з сучасними науковими даними, нітрати в кишківнику людини під впливом бактерій відновлюються до нітритів, всмоктування нітритів веде до утворення метгемоглобіну і до часткової втрати активності гемоглобіну в перенесенні кисню, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

  Вживання води з високою концентрацією нітратів (більше 50 мг/дм³) різко збільшує рівень метгемоглобіну в крові. Характерними проявами цієї патології є задишка, акроціаноз, ціаноз слизових оболонок, тахікардія, судоми тощо. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи. Таким чином, в основі метгемоглобінемії лежить той чи інший ступінь кисневого голодування, симптоми якого проявляються в першу чергу у дітей, особливо грудного віку. Діти хворіють переважно при штучному вигодовуванні, коли сухі молочні суміші розводяться водою, що містить нітрати, або при вживанні цієї води для пиття. Діти старшого віку менше схильні до цієї хвороби, а якщо і занедужують, то її перебіг легший.

  Легкі форми метгемоглобінемії, пов'язані з вживанням питної води з підвищеним вмістом нітратів, зустрічаються у дітей всіх вікових груп та дорослих людей. Для цих форм характерні слабкість, блідість, підвищена стомлюваність.Розвитку зазначеної патології сприяють диспепсія і дисбактеріоз.

  У дорослих метгемоглобінемія розвивається рідко, але можливий взаємозв'язок між тривалим вживанням води з підвищеним вмістом нітратів і збільшенням ризику виникнення раку сечового міхура і яєчників. Вагітним жінкам особливо небезпечно вживати воду, забруднену нітратами.

  До груп підвищеного ризику відносяться: немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодовуванні, люди похилого віку, хворі на анемію, з захворюваннями дихальної, серцево-судинної систем. Зазвичай, метгемоглобінемія спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості і вживають воду з децентралізованих джерел водопостачання (колодязів). Поряд із джерелами водопостачання часто знаходяться господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи, які є джерелами нітратів. Все це в сукупності призводить до забруднення ґрунту і, відповідно до забруднення ґрунтових вод, що створює реальну загрозу. Для запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемію, необхідно:

  • не використовувати для пиття воду з колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, а також не використовувати її для приготування сумішей у дитячому харчуванні;
  • дотримуватися гігієнічних норм при облаштуванні та експлуатації колодязя (ізоляція стін, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження і облаштування навісами, кришкою, загальним відром тощо);
  • з обережністю застосовувати в сільському господарстві та в приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

  Забруднена навіть смертельними дозами нітратів вода - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак. Важливими показниками забруднення питної води децентралізованих джерел водопостачання (колодязів) є також солі аміаку, який є початковим продуктом гниття і його присутність у воді свідчить про свіже забруднення. Щоб уникнути отруєнь, необхідно використовувати питну воду, якість якої підтверджена лабораторними дослідженнями.