Важливим показником розвитку суспільства є гуманне, толерантне, турботливе й милосердне ставлення до дітей соціально незахищених категорій. Їхні проблеми завжди актуальні не зважаючи на те, що держава намагається розв’язувати їх через адаптацію в суспільство.

 

  До соціально незахищених категорій дітей,зокрема, належать:

 • діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування;
 • діти, які виховуються одинокими батьком або матір’ю;
 • діти з багатодітних та малозабезпечених родин;
 • діти, які перебувають у складних життєвих обставинах;
 • діти, які мають інвалідність.

  Органами опіки та піклування Жмеринської районної державної адміністрації, сільських та селищних рад проведено моніторинг становища дітей нашого району:

 • на території району проживають 60 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування: з них 15 дітей знаходяться в прийомних сім’ях та дитячому будинку сімейного типу та 45 дітей проживають у сім’ях опікунів та піклувальників;
 • 870 дітей, яких виховує одинокі батько або мати;
 • 1105 дітей із багатодітних родин;
 • 1082 дитини з малозабезпечених родин;
 • 5 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах з підстав ухилення батьків від своїх обов’язків;
 • 123 дитини, які мають інвалідність.

  Діти цих категорій заслуговують рівноправного місця і підтримки суспільства. Теоретично наше суспільство свідоме, та має позитивне ставлення до цих діток. Проте, численні приклади у дитячих садках, школах свідчать, що таких дітей не сприймають. У цих питаннях ми суттєво відстаємо від європейського цивілізованого сприйняття таких дітей. Тому ставлення суспільства треба змінювати, і кожен з нас, починаючи з себе, повинен переосмислити своє відношення та не бути байдужим до тих дітей, що потребують найбільшого захисту та уваги.

  Тож найперше середовище, де дитина має навчитись поважати себе та оточуючих – це сім’я. Демонструйте дітям позитивну соціальну поведінку. Якщо дорослі ставитимуться до всіх дітей з повагою, то діти діятимуть аналогічно. Вчинки говорять більше за слова. Будь-які дії батьків не лишаються непоміченими й впливають на дітей.

  Вчіть дітей співчувати й наголошуйте на ідеї соціальної справедливості. Необхідно зосереджувати увагу на тому, що у всіх дітей є власні інтереси, здібності й таланти, якими вони можуть поділитися з іншими. Навчайте їх ділитись своїми позитивними емоціями та гарним настроєм, допомагайте налагоджувати дружні стосунки між дітьми природним шляхом. Не намагайтеся силувати дітей до дружби, оскільки такі взаємини мають розвиватися природно та бути щирими і відтвертими.

  Учіть дітей з повагою і розумінням ставитися до товаришів, додержуватися норм поведінки під час взаємодії, поважати гідність однолітків з соціально-незахищених категорій. Ми маємо виростити гідних громадян своєї країни – України.

  Головний спеціаліст служби у справах дітей Жмеринської райдержадміністрації Голуб С.І.