Порядок проведення авіахімробіт у сільському господарстві

  (витяг з Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України ДСП 382-96 (Наказ МОЗ України від 18.12.1996 №382)

  Перед початком виконання авіаційно-хімічних робіт їх організатор видає працівникам, що мають допуск, наряд на виконання робіт з пестицидами і агрохімікатами, проводить інструктаж на робочих місцях з усіма працівниками щодо заходів безпеки під час роботи з пестицидами і агрохімікатами, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, а також надання першої допомоги у разі негативних явищ (отруєння, аварії, тощо) (п. 3.7. ДСП 382-96).

  Авіаційне застосування пестицидів можна проводити тільки після фітосанітарного та екологічного обґрунтування необхідності його проведення і погодження не менше ніж за одну добу перед початком робіт – з територіальними установами санітарно-епідеміологічної служби та Мінекобезпеки (п.5.1. ДСП 382-96).

  Після проведення всіх заходів безпеки, пов’язаних із авіаційним застосуванням засобів захисту рослин, замовник повинен повідомити про це органи та установи державної санітарно-епідеміологічної служби та Мінекобезпеки (п.5.3. ДСП 382-96).

  Командир повітряного судна, перед отриманням від замовника наряду на виконання авіаційно-хімічних робіт, повинен особисто переконатись в отриманні замовником авіації санітарного паспорта на право експлуатації аеродрому (вертодрому) або дозволу (при виконанні робіт а тимчасового аеродрому), погоджених установами Держсанепідслужби і Мінекобезпеки, отримати карти угідь, що підлягають авіаційним обробкам та переконатись у проведенні запобіжних заходів в місцях майбутніх обробок, про що повинна бути відмітка в завданні замовника такого змісту: "Запобіжні заходи проведені у повному обсязі" (п.5.4. ДСП 382-96).

  Забороняється виконувати робочі польоти з аеродромів і вертодромів по застосуванню пестицидів і агрохімікатів, якщо вони не обладнані згідно пп.5.7 і 5.8 цих "Санітарних правил" або не мають санітарного паспорта чи дозволу, затвердженого у встановленому порядку (п.5.9. ДСП 382-96).

  ОКРЕМІ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ПРИ ПРОВЕДЕННІ АВІАХІМРОБІТ

  Замовник авіаційно-хімічних робіт, за три доби до початку авіаційних обробок, повинен здійснити такі запобіжні заходи (п.5.2. ДСП 382-96):

  а) поінформувати населення даної місцевості через засоби масової інформації (радіо, пресу, телебаченню) про місце та терміни проведення обробок пестицидами і агрохімікатами; про заборону ближче 1 км від місця обробок здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин; про необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок сільськогосподарських культур пестицидами на період до 5 діб;

  б) встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також на дорогах, що проходять через ці ділянки та на дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому.

  При виконанні робочих польотів командиру повітряного судна забороняється (п. 5.25. ДСП 382-96):

  а) порушувати діючі технології авіаційно-хімічних обробок;

  б) використовувати не відремонтовану і не відрегульовану авіахімапаратуру;

  в) застосовувати пестициди і агрохімікати без наземної сигналізації;

  г) виконувати польоти із завантаженими баками обприскувачів над населеними пунктами та водоймищами;

  д) виконувати польоти без об’єктивного контролю за витратою робочої рідини в баках обприскувачів;

  е) проводити авіаційне обприскування пестицидними препаратами у водоохоронних зонах і на затоплюваних територіях;

  є) проводити обприскування сільськогосподарських та інших угідь, на яких знаходяться люди або домашні тварини.

  Забороняється проводити авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності, з метою боротьби зі шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур, лісів та інших угідь, що розташовані ближче (п.5.26. ДСП 382-96):

  а) 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік;

  б) 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу свійських тварин, об'єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних та зоологічних заказників тощо);

  в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки (цибуля на пір'я, селера, кріп, огірки, помідори, полуниці, малина та ін.), а також садів і виноградників та місць проведення сільськогосподарських робіт.

  Не дозволяється авіаційне застосування арборицидів при обробці лісових масивів і лісозахисних смуг, а також трас високовольтних ліній електропередач, що розташовані ближче (п.6.27. ДСП 382-96):

  а) 3,6 км від місць відпочинку дітей і дорослих;

  б) 2 км від населених пунктів, лісових розсадників, посівів лісових культур.

  Авіаційне застосування мінеральних добрив та біопрепаратів повинно здійснюватись при дотриманні санітарно-захисної зони від ділянок обробок до населеного пункту, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання - не менше 500 м при швидкості вітру до 8 м/с (п.5.29. ДСП 382-96).

  Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

  Жмеринське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області