Не так давно закінчились командно-штабні стратегічні навчання «Весняний грім – 2016» під керівництвом Генерального штабу Збройних Сил України. Вони проходили на базі військової частини В3676 у м. Гайсині. Під час навчань були відпрацьовані питання адекватного та швидкого реагування на загрози усіх напрямків, територіальної оборони. Жмеринщина «делегувала» 18 своїх представників – педагогів, залізничників, в їх числі і двох сільських голів: Кам’яногірського — В.В.Гриніка та Леляцького — О.П. Смущака.

  — У Гайсині ми були десять днів¸- розповідає О.П.Смущак. - Маневри показали, що вони потрібні й важливі. Саме під час них зреалізовано тактичні завдання. Представники підрозділів вивчали тактику проведення бою, методи пересування солдата на полі бою, бойову техніку, правила надання першої медичної допомоги, транспортування пораненого із поля бою. Також ми вчилися розміновувати, зачищати території, звільняти захоплені терористами будинки. Практичні заняття із призовниками проводили інструктори, які воювали у зоні АТО. Ці хлопці були неодноразово поранені, проте вони сповненні завзяттям та бажанням працювати задля територіальної цілісності та незалежності України. Окрім тактичних відпрацювань, ми пройшли й вогневу підготовку (вивчали матеріально-технічну частину автомата Калашникова (АК 74), вивчали піротехнічну справу (міни, розтяжки, фугаси). Із прикордонниками та працівниками ДАІ відпрацьовувся механізм огляду машин на блок-постах. Якщо чесно, їдучи в Гайсин, ми були налаштовані скептично, але потім сподобалося все, що побачили, почули і чого навчилися.

  Олександр Петрович був у розвідувальний роті. Каже, що все було, як у армії, окрім нарядів та «дідівщини». Розпочинався день із підйому о шостій, декілька днів - о п’ятій годині ранку. Ну, й далі за розпорядком - аж до відбою о десятій вечора. Тим, хто твердить, ніби такі навчання – показуха, радить з’їздити на полігон, кожного дня й повному обмундируванні проходити по 3,5 км із казарми на полігон й назад, а вже потім говорити про показуху.

  Запам’яталися хлопцям також розмови з військовим психологом, який навчив їх сімох основних правил війни, розповів, як побороти паніку та ступор на полі бою, стримувати свої емоції.

  — Ще декілька таких вишколів - і усі стануть справжніми солдатами, — каже О.П.Смущак. — Головне - це не рівень фізичної підготовки, а те що ми змогли відпрацювати злагодженість у бойових діях, відчули армійський дух. Тому впевнені, що за потреби представники Жмеринського району будуть гідно захищати свою землю.

  І він не голослівний. Його рота як краща отримала від полковника Олега Кислюка, першого заступника Вінницького обласного військового комісара, коровай, а «бійці» були відзначені грамотами.