Спільне засідання районної та міської робочих груп з питань забезпечення контролю за додержанням законодавства про працю та реалізації державної політики у сфері зайнятості населення і тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат відбулося в залі засідань Жмеринської районної ради та райдержадміністрації 13 червня 2018 року. Його відкрив перший заступник голови райдержадміністрації Олександр Монастирський. Інформував про мету даного зібрання, його важливість, озвучив питання порядку денного, представив загалу гостей.

  Про стан нарахування заробітної плати менше законодавчо-встановленого мінімуму на підприємствах, установах та організація району і міста за 2018 рік, аналіз боргу по сплаті єдиного та страхових внесків, заборгованості з виплати заробітної плати доповідав начальник об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Віктор Рябоконь. Зокрема, повідомив про напрямки, за якими Пенсійний фонд здійснює моніторинг відомостей застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Повідомив, що фонд оплати праці по м. Жмеринка та Жмеринському районі за січень- квітень 2018 року, на який нараховується єдиний соціальний внесок складає 230,0 млн. грн. (у 2017 році -177,4 млн. грн.). Темп росту становить 129,6 %. За 5 місяців поточного року на 14 506,58 тис.грн. зросли надходження ЄСВ за рахунок підвищення розміру виплати заробітної плати. На Жмеринщині станом на квітень нараховувалось 9713 застрахованих осіб, з яких 1361 отримує заробітну плату нижче мінімальної, втім є тенденція до зменшення кількості таких явищ. Начальник управління говорив про методи приховування заробітної плати та ухилення від сплати податків і внесків – запровадження неповного робочого дня, підміна роботодавцем трудових відносин договорами цивільно - правового характеру. Завдяки проведеній роботі такі випадки також зменшилися. Доповідачем було зазначено, що середньомісячна заробітна плата на підприємствах Жмеринщини нижча, ніж середня заробітна плата за видами економічної діяльності за даними Держстату у Вінницькій області. Органи Держаної служби з питань праці та ДФС поінформовані про випадки виплати заробітної плати менше мінімальної, нелегальної зайнятості населення, нездійснення доплати до мінімального внеску. Вживаються відповідні заходи, завдяки яким легалізовано робочі місця та є додаткові надходження соціального внеску, здійснено доплату. Повідомив про роботу відповідної комісії. Керівник управління нарікав на велику суму боргу за платежами до Пенсійного фонду, загальна його сума по місту і району складає 2726,0 тис. грн., 76% якого - заборгованість підприємств-банкрутів. Управлінням проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з фізичними особами-підприємцями, щодо неврахування страхового стажу за періоди підприємницької діяльності, за які не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. В травні роз’яснювальна робота була спрямована на платників єдиного соціального внеску щодо впливу розміру сплаченого єдиного внеску на розмір майбутньої пенсії.

  Співдоповідачем з даної теми була в.о. начальника Жмеринської ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області Олена Павельчук, начальник управління економіки Жмеринської міської ради Анатолій Коновал, голова міськрайонної спілки роботодавців Володимир Сас.

  Олександр Монастирський у контексті почутого аргументував важливість питань сплати ЄСВ, легалізації заробітної плати та підвищення її розміру. Також відзначив значимість малого та середнього підприємництва, в якому зайнято 1500 жителів району та забезпечує майже 30 млн. грн.. надходжень до місцевих бюджетів. Вів мову про необхідність зміни свідомості роботодавців щодо легалізації робочих місць, про відтік робочої сили за кордон. Наголосив, що в пріоритеті мають бути інтереси працівника.

  В ході засідання було заслухано роботодавців, які мають заборгованість по зарплаті і сплаті ЕСВ - директора СТОВ «Мир» Володимира Пияківського та директора ТОВ «Швейна Фабрика Браїлівчанка» Ірину Колос. Вони надали пояснення ситуації, що склалася, запевнили у погашенні заборгованості найближчим часом. В.о. начальника ДП «Браїлівський сокоморсовий завод» Леонід Майданович завірив у покращенні стану справ.

  Заступник начальника відділу Управління Держпраці у Вінницькій області Валентина Партій говорила про відповідальність роботодавців за недотримання законодавства, про заходи, яких вживається в напрямку покращення стану на ринку праці з легалізацією робочих місць, а також про необхідність і важливість ведення інформаційно-просвітницької роботи.

  Заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Марина Єрошенко подякувала представникам району і міста за проведену роботу у напрямку легалізації праці. Зазначила, що головним ресурсом в роботі є донесення до населення теми легальної зайнятості. Вела мову про страховий стаж, розмір заробітної плати і, як наслідок, розмір пенсійного забезпечення. Пояснила чому саме Пенсійний фонд бореться за легалізацію зайнятості. Озвучила статистичні дані зайнятості населення по Україні, рівень заробітної плати, кількість застрахованих осіб. А також причини зменшення кількості пенсіонерів. Ще раз наголосила на тому, що просвітницька робота є основною зброєю у боротьбі з тіньовою зайнятістю і на необхідності продовження системної роботи для отримання позитивного результату.

  На завершення засідання Олександр Монастирський закликав до об’єднання зусиль у справі боротьби за легалізацію праці, ведення просвітницької роботи серед керівників підприємств. Також подякував Марині Єрошенко, Валентині Партій, представникам відповідних підрозділів району і міста за організацію актуального заходу.