З початком купального сезону люди потяглися до водоймищ – посидіти на березі річки чи ставка з друзями, порибалити чи просто попірнати у воді - кращого відпочинку й годі вигадувати. Тому на часі нагадати про правила поводження людей на водоймах, аби відпочинок приносив радість. Купання дає людині фізичне та моральне задоволення, допомагає позбутися стресів. Але водночас вода є не тільки джерелом життя, здоров'я та задоволення, але й в окремих випадках становить небезпеку для життя людини.

  З метою забезпечення виконання заходів, направлених на підвищення рівня безпеки і охорони життя людей на водних об’єктах району, головою райдержадміністрації прийнято розпорядження від 14.05.2018 року № 155, „Про заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об’єктах району в період купального сезону 2018 року”. Відповідним розпорядженням рекомендовано органам місцевого самоврядування, орендарям водних об’єктів привести місця масового відпочинку людей у відповідність з вимогами „Типових правил охорони життя людей на водних об’єктах України”. В місцях не пристосованих для купання, заборонити відпочинок людей та встановити попереджувальні знаки. Забезпечити систематичний контроль та проведення рейдів в місцях відпочинку, особливо у вихідні та святкові дні із залученням дільничних інспекторів.

  На території Жмеринського району розташовано більше 100 водних об’єктів, тому небезпека водної стихії може підстерігати необережних та самовпевнених. В минулому році на водних об’єктах району загинуло 3 особи, нещасні випадки сталися під час купання. Основними причинами загибелі людей на водних об’єктах залишається відпочинок в невизначених та небезпечних місцях, порушення діючих правил поведінки на воді та інші обставини.

  Однак варто пам’ятати, що основними умовами безпеки на воді є відпочинок у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися бажано в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18 С, а повітря не нижче +24 С. Шановні дорослі, особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді непередбачувана; купання дітей має відбуватися тільки під наглядом дорослих, які добре вміють плавати. Не залишайте біля води малят, вони можуть оступитися і впасти, захлинувшись водою. Небажано перебувати довгий час на сонці, краще відпочивати у затінку.

  Не заходьте у воду в незнайомому для вас місці, не купайтеся в нетверезому cтaнi та при поганому самопочуттi. Уникайте води із швидкою течією, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах; купаючись на “дикому пляжі” чи у незнайомому місці; у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; не входьте у воду занадто розігрітим: перепади температури можуть спричинити судоми. Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта. Основною причиною загибелі людей на воді є безвідповідальність. У більшості випадків тонуть люди, котрі вміють плавати, і з самовпевненістю запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води, переохолодження організму призводить до судом. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти рукою на себе ступню за великий палець. При потраплянні у вир, потрібно набрати більше повітря у легені, зануритись у воду і сильним ривком у бік за течією випливати на поверхню.

  Якщо ж стався нещасний випадок, людині, що тоне, потрібно надати першу допомогу. Тут слід діяти якнайшвидше. Киньте потерпілому одразу рятувальний круг так, щоб він міг за нього вхопитися, а краще прив'язати до круга мотузку, за яку потім можна підтягти потопаючого до берега. Після витягнення з води, потерпілому необхідно очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу, водоростей, зробити штучне дихання та непрямий масаж серця, покласти йому під шию валик з одежі, розтерти тіло, щоб воно нагрілося, і чекати на допомогу лікарів.

  Будьте дуже обережні під час відпочинку на воді, щоб він залишився для Вас і Ваших дітей приємним, суворо дотримуйтеся порад рятувальників!

  Сектор з питань цивільного захисту РДА