В Україні гострою проблемою стало питання соціального сирітства. Дітлахи стають "сиротами" при живих батьках. Якщо взяти статистичні дані, то за період 2000-2018 кількість дітей, які виховуються в інтернатних установах, нажаль залишається незмінною - більше 100 тисяч.

  Сьогодні розповімо про деякі нюанси встановлення/оформлення опіки (піклування). На початку розберемо, що таке "встановлення опіки та піклування". Це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Про це говориться у главі 19 Сімейного Кодексу України.

  В свою чергу опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток дитини, яка знаходиться під їх опікою, піклуванням.

  Опікуни, піклувальники зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти, двічі на рік здійснювати повне медичне обстеження підопічного.

  Статтею 244 Сімейного кодексу України визначено, що опікуном, піклувальником дитини, може бути, за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

  До того ж, у пункті 39 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 N 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини" мова йде про те, що особи, у сім’ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зобов’язані пройти за направленням служб у справах дітей курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

  Родичі дитини, які мають намір взяти її під опіку, піклування, не зобов’язані проходити курс навчання, але за власним бажанням відповідно до рекомендації служби у справах дітей за місцем походження дитини або за місцем свого проживання вони можуть його пройти.

  Таким чином, опікуном дитини може бути НЕ тільки її родич, хоча родичі мають пріоритетне право на встановлення опіки над дитиною.

  Додатково, хотілось би перелічити документи, що необхідно подати до служби у справах дітей для встановлення опіки чи піклування над дитиною. Такими є:

  1) заява (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);

  2) довідка про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;

  3) документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

  4) копія свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

  5) довідка про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних (якщо дитина перебуває у родинних зв'язках з особою, яка бере її під опіку/піклування, ці особи навчання не проходять);

  6) копія паспорта;

  7) висновок про стан здоров'я заявника, складений за відповідною формою (посилання);

  8) довідка від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;

  9) довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

  10) письмова згода всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати.

  Строк дії документів становить дванадцять місяців з дати видачі.

  Заступник начальника відділу Жмеринське бюро правової допомоги Овчарук Т.М.