Сказ – це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

  Сказ – це хвороба, на яку хворіють теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини). В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, борсуків, кажанів.

  В останні роки в Україні значно погіршилась епізоотична ситуація зі сказу. Активні вогнища природного типу особливо небезпечної інфекції практично існують на всій території України. На території нашого району в 2017 році зареєстровано 5 випадків сказу у тварин, неблагополучні населені пункти зі сказу тварин: Телиленці, Сьомаки, Камяногірка, Сідаво, Станіславчик. В 2016 році в районі було зафіксовано 11 випадків сказу у тварин.

  Дикі тварини хворі на сказ втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини стають неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей.

  При появі хворої на сказ тварини необхідно негайно сповістити заклад ветеринарної служби, хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин.

  В жодному разі не треба вбивати тварину, яка покусала людину чи іншу тварину. Її треба тримати ізольованою і спостерігати протягом 10 днів. Про це негайно слід повідомити медичного та ветеринарного працівника.

  В 2017 році в КУ « ЖЦРЛ» звернулось за антирабічною допомогою 104 особи, із них 27 особам призначені щеплення проти сказу, що складає 25,9%. В 2016 році за допомогою звернулись 117 осіб, із них 33 укушеним призначені антирабічні щеплення, що складає 28,2%. Щеплення не призначалось тим особам, яких покусали відомі тварини, і за якими проводився ветеринарний нагляд протягом 10 днів.

  Якщо стався укус терміново необхідно промити рану від покусу тварини великою кількістю мильної води, а потім звернутись в медичний заклад та повністю пройти курс антирабічних щеплень. При проведенні курсу щеплень категорично заборонено вживання будь- яких спиртних напоїв.

  Щоб не заразитись сказом утримуйтесь від контактів з дикими та безпритульними тваринами. Необхідно виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними: вигулювати собак тільки на повідках, в намордниках, у сільській місцевості тримати на прив’язі або у вольєрах; не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження.

  Непотрібно знімати шкуру з диких тварин при їх знаходженні, в разі укусу домашньою твариною необхідно з’ясувати прізвище господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити нагляд.

  При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг потрібно обробити гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати.

  Домашніх та сторожових собак щорічно потрібно щепити проти сказу.

  І пам’ятайте, що сказ – це хвороба, яку неможливо вилікувати, але легко попередити.

  Зав. відділенням організації епідеміологічних досліджень ВСП ЖМРВЛД Л.М.Кащук