Що таке гельмінтози?

  Гельмінтози - це захворювання, які розвиваються внаслідок проникнення в організм людини гельмінтів (глистів). Зазвичай гельмінти потрапляють в травний тракт при вживанні в їжу немитих овочів, фруктів, зелені(на них можуть бути яйця гельмінтів) або недостатньо провареного, прожареного м`яса, риби, в яких можуть знаходитися личинки деяких гельмінтів (зокрема, свинячого солітера). На поширення гельмінтів впливають природні географічні умови (клімат, характер грунту, наявність необхідних господарів і переносників і т.д.) і соціальні чинники (спосіб життя, звичаї, комунальний комфорт, санітарний благоустрій, санітарна культура та ін.).

  За поширеністю гельмінтози посідають друге місце після туберкульозу. Існує понад 150 видів гельмінтів, які здатні вражати людину і паразитувати в її організмі. З них на території України виявлено майже 30 видів. Найчастіше це геогельмінтози(аскаридоз) та контактні гельмінтози(ентеробіоз). Їх частка становить відповідно: 20 %та75 % і лише 5% припадає на інші гельмінтози.

  Розвиток геогельмінтів на початкових стадіях проходить у зовнішньому середовищі, а згодом уже в організмі людини. Вода, овочі, фрукти, зелень забруднюються через грунт. Зараження людини відбувається при недотриманні правил особистої гігієни(брудні руки), при вживанні води, овочів, фруктів, ягід,зелені і т.п., забруднених інвазійними яйцями. Після потрапляння в кишківник людини з яєць виходять личинки, які через 1,5 міс. перетворюються на дорослих гельмінтів. Весь цикл розвитку, з моменту заковтування інвазійних форм до появи яєць паразита, триває близько 3 міс. Термін життя аскариди- близько 1 року.

  Ознаками захворювання є зниження апетиту, нудота, біль в животі, нестійкий стілець, зниження працездатності. Аскариди можуть викликати непрохідність кишківника, жовчних шляхів. Може бути і більш тяжкий перебіг хвороби - це легенева форма аскаридозу.

  Найбільш поширений контактний гельмінтоз - це ентеробіоз, що викликається гостриками.Найчастіше інвазованими є діти дошкільного та молодшого шкільного віку в організованих колективах. Гострики паразитують в кишківнику людини. Для відкладення яєць самки вночі, коли розслаблені сфінктери анального отвору, активно виповзають, викликаючи свербіж промежини. Кожна самка відкладає від 10 до 15 тис.яєць. Хворі розчісують сверблячі місця і на їх руки під нігті потрапляють яйця, які до ранку стають інвазійними і легко можуть бути розсіяні по навколишніх об`єктах та занесені в рот, а звідти- в кишківник. У кишківнику з яєць виходять личинки, які через 2 тижні досягають статевої зрілості. Тривалість життя гостриків близько місяця.

  Заразитися ентеробіозом можливо безпосередньо від хворої людини через предмети навколишнього середовища та недотриманні правил особистої гігієни. При паразитуванні в кишківнику великої кількості гостриків захворювання протікає у важкій формі. Найчастіше хворі скаржаться на свербіж промежини, погане самопочуття, поганий сон, дратівливість, нервові розлади, нудоту, блювоту, бурчання в животі, рідкий стілець зі слизом.

  Загалом, вплив паразитів на організм людини є різноманітним. Передусім, продукти життєдіяльності й розпаду гельмінтів чинять на організм господаря загальнотоксичну дію. Гельмінти виділяють речовини, які поступово отруюють організм людини. З’являються головний біль, дратівливість, поганий сон. Потерпає організм людини і від механічного ушкодження органів і тканин у місцях паразитування гельмінтів.

  Слід зазначити, що гельмінтози нерідко протікають і без специфічних скарг і проявів та виявляються випадково при профілактичному лабораторному обстеженні.

  Тому, щоб уберегти себе та своїх дітей від інвазій, необхідно:

  • якомога раніше прищеплювати дітям гігієнічні навички (мити руки, не брати пальці в рот, не гризти нігті і інше) та щоденно закріплювати їх особистим прикладом;
  • навчити дітей правилам миття рук;
  • не дегустувати самим та не давати дітям ягоди та овочі «с грядки», з базару без обробки;
  • для питних потреб вживати тільки кип’ячену або бутильовану воду;
  • для приготування їжі використовувати городину, промиту проточною водою;
  • власникам надвірних вбиралень не використовувати свіжі фекалії як добриво(вміст туалетів допустимо використовувати для добрива тільки після його компостування протягом 5-12 місяців або витримування в закритій вигрібній ямі протягом 2 років);
  • ретельно обстежуватися у випадку тривалих порушень травлення й апетиту, втрати маси тіла;
  • профілактично обстежувати дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

  Якщо у Вас або Вашої дитини виявлений гельмінтоз(аскаридоз, ентеробіоз, інш.) – не варто займатися самолікуванням, а необхідно звернутися до лікаря. Через 2тижні після проведеного лікування ( дегельмінтизації)- пройти контрольне лабораторне обстеження

  Обстежитися на гельмінти та дослідити овочі, фрукти, питну воду і грунт можна в будь-якій акредитованій лабораторії, в тому числі в мікробіологічній лабораторії Відокремленого структурного підрозділу Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень, який знаходиться за адресою: м.Жмеринка, вул. Центральна,22.