Саме під такою назвою 23 березня 2018 року відбулась Перша Жмеринська науково – практична конференція, приурочена до 95 – річниці утворення району. Цей день навіки увійде в історію Жмеринщини. Адже вперше подія зібрала видатних істориків, краєзнавців з різних куточків нашої та сусідніх областей для того, щоб поділитись власними напрацюваннями та подискутувати про ті чи інші події, які відбувались на благодатній Жмеринській землі.

  Відкрив конференцію доктор історичних наук, директор Браїлівської ЗОШ І-ІІ ступенів Микола Смірнов. Він ознайомив присутніх із порядком денним , регламентом заходу та закликав присутніх до конструктивного діалогу.

  З вітальним словом до учасників звернувся перший заступник голови райдержадміністрації Олександр Монастирський. Він довів до відома присутніх інформацію про стан соціально – економічного розвитку району , побажав плідної праці та приємного спілкування.

  Заступник голови районної ради Володимир Бігас відмітив важливість проведення даного заходу на теренах району та подякував присутнім за краєзнавчу, дослідницьку роботу, яка була проведена ними у вивчені історії Жмеринщини.

  Начальник відділу освіти райдержадміністрації, депутат районної ради Інна Цимбал інформувала про важливі здобутки в галузі освіти району. Адже своїми перемогами учні шкіл району теж творять історію.

  Привітав своїх колег і доктор історичних наук, професор кафедри журналістики, реклами та зв’язків із громадськістю Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, член – кореспондент Української академії історичних наук, Почесний краєзнавець України Сергій Гальчак. За активну дослідницьку роботу та публікацію творів з історії рідного краю він оголосив про вступ Миколи Смірнова та Руслана Зелінського до Національної Спілки Краєзнавців України та вручив новоявленим членам організації відповідні Посвідчення та значки. Кандидату історичних наук, референту Національної спілки краєзнавців України Валерію Рекруту була вручена грамота від Національної Спілки краєзнавців України.

  Робоча частина конференції розпочалась із виступу начальника архівного відділу Липовецької райдержадміністрації, заступника голови обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Почесного краєзнавця України Олександра Рогового з темою: « Нові дані про перші письмові згадки та походження назви Жмеринки».

  Свою роботу про життя та діяльність славетного земляка Устима Кармалюка презентувала завідуюча музеєм історії села Кармалюкове Людмила Крайнік.

  Цікавими історичними фактами про перший з’їзд представників споживчих товариств Подільської губернії поділився Валерій Рекрут.

  Педагог, відмінник освіти України, член Національної спілки журналістів України, керівник міськрайонного літературного об’єднання «Калинове гроно» Володимир Горлей розкрив тему про визначні постаті Жмеринського району в літературі та мистецтві.

  Про ратну славу Жмеринщини в різні періоди розповів Сергій Гальчак.

  Після проведення пленарного засідання учасники конференції продовжили роботу в чотирьох секціях.

  По завершенні було підведено підсумки конференції. Із рук першого заступника голови райдержадміністрації Олександра Монастирського та заступника голови районної ради Володимира Бігаса учасники зібрання отримали Подяки.

  А доктор історичних наук, член Національної Спілки Краєзнавців України, директор Браїлівської ЗОШ І-ІІ ступенів Микола Смірнов отримав ювілейну медаль «95 років створення Жмеринського району», Почесну грамоту та грошову винагороду.

  На згадку про пам’ятний день було зроблено загальне фото.

  Завершилась конференція спілкуванням у дружній невимушеній обстановці.

  За матеріалами конференції видано книгу «Слідами історії Жмеринського краю»

  Жмеринська районна державна адміністрація та Жмеринська районна рада висловлює велику вдячність всім учасникам конференції за дослідження та популяризацію історії Жмеринського краю.