Протягом березня - травня поточного року в Україні триває масова несанкціонована торгівля рідкісними видами ранньоквітучих, ендемічних, реліктових та занесених до Червоної книги України рослин. Значна частина таких рослин вивозиться для продажу у великі міста України, а також за кордон.

  З метою попередження несанкціонованої торгівлі рідкісними рослинами та відповідно до пропозиції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на території м. Жмеринка та Жмеринського району працівниками Жмеринського відділу поліції проводяться профілактичні заходи під умовною назвою « Первоцвіт ».

  Торгівлю дикорослими рослинами, незалежно від того, були вони зібрані торгуючими власноруч чи ні, заборонено на підставі ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» і ст. 9 Закону України «Про рослинний світ».

  Якщо торгівля дикорослими рослинами відбувається на території ринків або торгівельних майданчиків, правопорушники підлягають відповідальності по ст.159 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У випадках, коли торгівля такими рослинами відбувається поза межами ринку, правопорушники підлягають відповідальності за ст. 160 КУпАП.

  Крім цього, торгівлю рослинами, занесеними до Червоної книги України, заборонено також і ст.64 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», адміністративна відповідальність за це правопорушення передбачена у відповідності зі ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» по ст.881 КпАП України.

  ПЕРЕЛІК ТА ХАРАКТЕРИСТИКА РОСЛИН ТОРГІВЛЮ ЯКИМИ ЗАБОРОНЕНО

  1. Тюльпан дібровний

  Квітка жовтого кольору. Схожий на культурний тюльпан, але менший за розміром, а стебло і листи – тонші. Довжина пелюстків близько 2 см., довжина листків – 8-23 см., а їхня ширина – 0,3-2,2 см. З зовнішньої сторони пелюстки часто темніші ніж із внутрішньої, і мають коричневий відтінок. Занесений до Червоної книги України.

  2. Черемша

  Листки сягають у довжину 10-25 см., і схожі на листки конвалії або щавлю. Відрізняються від них сильним часниковим запахом. А від листів щавлю – ще й тим, що в щавлю жилки листа переплітаються в сітку, а в черемші йдуть паралельно один одному. Квітки в черемші дрібні, білі, зібрані, як і у всіх цибуль в кулясте суцвіття з 6-20 штук. Занесена до Червоної книги України.

  3. Рябчики малий, руський і шаховий

  Квітка схожа на тюльпан, тільки іншого кольору – бурого або пурпурного, зі світлими плямами. Квитки схилені донизу, як у дзвоників. Висота рослини – від 20 до 50 см. Листки дуже вузькі, стрічкоподібні; кінчики можуть бути закручені спіраллю. Занесені до Червоної книги України.

  4. Сон чорніючий

  Сягає заввишки від 10 до 40 см. Квітки фіолетового, блакитнуватого або синюватого кольору, 2-4 см. у діаметрі. Усередині квітки добре помітні жовтогарячі тичинки. Листки дрібно розсічені. І квитки, і листки вкриті густим білуватим „пухом”. Зростає в соснових лісах і степах. Занесений до Червоної книги України.

  5. Проліска сибірська

  Висота рослини до 20 см. У кожної рослини 3-4 лінійних листка. Кількість пагонів із квітками – від 1 до 4, на кожному з них від 1 до 3 квіток. Квітки до 2 см. у діаметрі блакитного іноді білого кольору. Проліску часто помилково називають „підсніжником” або „блакитним підсніжником”. Скорочується чисельність через масове збирання.

  6. Ряст Галлєра

  Висота стебла до 25 см. У рясту усього два часто розсічених листка. Квітки довжиною з ніготь, із шпорцем, який нібито „стирчить” із неї назовні. Квітки зібрані в щільне циліндричне суцвіття, рожево-фіалетового, світло-пурпурного іноді білого кольору. Бульбочка у ряста невелика, жовтувата у землі сидить нещільно, тому часто виривається при збиранні. Скорочується чисельність через масове збирання.

  7. Конвалія травнева

  Висота рослини 15-20 см., довжина листів до 20 см. Квітки білі від 5 до 20 штук, довжина пелюстків – до 0,5 см. Квітки зібрані в пониклу кисть і схожі на маленькі кулясті дзвіночки. Приємно пахнуть. Уся рослина отруйна. Скорочується чисельність через масове збирання.

  Жмеринський ВП ГУНП