Щодо тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату

  Управління соціального захисту населення Жмеринської райдержадміністрації інформує, що українським Урядом прийнято рішення про надання тимчасової (в період з 1 січня 2018 по 31 грудня 2020 року) соціальної допомоги пенсіонерам, яким не вистачає стажу.

  Призначення тимчасової допомоги

  Процедура призначення грошової допомоги регламентована Постановою КМУ № 1098 від 27.12.2017 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату». При цьому отримати допомогу можуть тільки ті, хто на момент оформлення соціальних виплат має не менше 15 років страхового стажу. Гроші будуть виплачуватися до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на пенсійну виплату.

  Як пенсіонеру отримати соціальну допомогу?

  Для призначення тимчасової допомоги особам без необхідного пенсійного стажу необхідно звернутися в органи соціального захисту населення за місцем реєстрації або за адресою фактичного проживання. До заяви на оформлення допомоги потрібно додати такі документи:

  • документ, що засвідчує особу пенсіонера і його місце проживання та реєстраційний номер платника податку;
  • довідку про наявний страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит пенсіонера — протягом 5 робочих днів);
  • декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні півроку, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги.

  Якщо тимчасова грошова допомога оформляється не за адресою реєстрації, а за місцем фактичного проживання пенсіонера, до перерахованого вище списку документів повинна додаватися довідка про неотримання такої допомоги в УСЗН за зареєстрованим місцем проживання.

  Строки виплати тимчасової допомоги пенсіонерам

  Тимчасова допомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, встановленого ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за умови, що звернення за оформленням грошових виплат відбулося не пізніше ніж через 3 місяці після досягнення такого віку.

  Якщо терміни не були дотримані і пенсіонер звернувся в органи соціального захисту населення через тримісячний період, грошова допомога призначається з дня звернення за нею, тобто з дати подання всіх необхідних документів та довідок.

  Хто з пенсіонерів не отримає грошову допомогу?

  Відповідно до законодавства України не всі пенсіонери, яким не вистачає трудового стажу для оформлення пенсії, мають право на отримання тимчасової фінансової допомоги від держави. Так, відповідно до п. 12 Постанови Кабміну № 1098 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» від 27 грудня 2017 року, допомога пенсіонерам не призначається в разі, якщо:

  • особа отримує пенсію (в т.ч. соціальну), працює або веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;
  • хто-небудь з членів сім’ї протягом року перед зверненням за тимчасовою допомогою здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. гривень;
  • середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб; - в результаті вибіркової перевірки виявлені додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані тощо); - у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на 1 члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму);

  Розмір тимчасової допомоги пенсіонерам, яким не вистачає стажу

  Сума державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше 100% ПМ для непрацездатних громадян.

  Перерахунок розміру грошових виплат проводиться кожні півроку з урахуванням змін майнового стану та середньомісячного сукупного доходу одержувача допомоги.

  Звертатися в УСЗН для зміни суми раніше призначеної тимчасової допомоги через затвердження нового розміру прожиткового мінімуму немає необхідності, перерахунок проведуть з місяця встановлення нових державних соцстандартів автоматично.

  А ось повідомити управління соцзахисту населення про зміну обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання допомоги, необхідно не пізніше ніж через 10 днів з моменту настання змін.

  Виплата тимчасової державної соціальної допомоги

  Згідно із законодавством допомога від держави виплачується в грошовій формі щомісяця на поточні рахунки в банках або через поштовий зв’язок. Вибір способу отримання виплат залишається на розсуд отримувача допомоги.

  Начальник відділу по призначенню соціальних допомог Л.Сулима

  Джерело інформації - https://lawportal.com.ua/tymchasova-socialna-dopomoga-pensioneram-bez-stazhu.html