Доброго дня, шановні друзі, сьогодні поговоримо про помилки в судовому рішенні чи судовому наказі, а також про те, як правильно їх виправити, адже без такого виправлення виконання рішення суду належним чином просто неможливе. Часто в судових рішеннях, наказах, які є виконавчими документами, суд, через людський фактор допускає технічні помилки.

  Звертаємо вашу увагу і на те, що окрім арифметичної помилки процесуальний закон оперує таким поняттям як описка.

  Відмінності між ними полягають в наступному: Під арифметичною помилкою розуміється неправильне написання початкових даних для проведення розрахунків або результату арифметичних дій. Не є арифметичною помилкою, а отже і не може бути виправлене в порядку, передбаченому процесуальним законодавством, застосування неправильних методик підрахунку, помилкових вихідних даних для проведення арифметичних обчислень.

  А під опискою – неправильне написання окремих слів, імен, прізвищ. Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належить написання прізвищ та імен, адрес, найменувань спірного майна, зазначення дат та строків. Не є описками граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його неправильного сприймання: неправильне розташування розділових знаків, невірні відмінки слів тощо.

  Порядок подання заяви про виправлення помилки чи описки. Заява зацікавленої сторони повинна подаватися до суду, який прийняв відповідне рішення. Причому подання може здійснюватися у будь-який момент, незалежно від вступу рішення в законну силу або його перегляду вищестоящими судовими інстанціями. Розгляд судом вказаної заяви може відбуватися поза процедурою судових засідань. Головною умовою для цього є те, щоб на момент звернення матеріали справи знаходилися в суді, який повинен приймати рішення.

  За результатами розгляду суд виносить постанову про задоволення або відмову у виправленні помилки чи описки, яка повинна відповідати вимогам статті 86 ГПК України і може бути оскаржена. Що ж до виправлення помилок в судовому наказі, то це питання врегульоване в статті 117 ГПК України. Згідно з положеннями цієї норми закону, звернутися до суду, який видав наказ, може або стягувач або боржник. У свою чергу суд повинен призначити судове засідання, повідомити сторони про дату і місце його проведення і впродовж десяти днів прийняти відповідне рішення. Зміни в наказ вносяться лише на підставі постанови суду.

  Нез’явлення сторін, які були належним чином, повідомлені про дату і місце проведення засідання, не може бути підставою для відмови в розгляді судом заяви. За загальним правилом, заява про внесення змін до наказу повинна мати наступні реквізити: найменування суду і сторін, номер справи, підстави і обставини, які підтверджують необхідність звернення до суду зацікавленої сторони. До заяви обов’язково треба додати докази направлення копії такої заяви іншій стороні, в іншому випадку суд поверне матеріали заявникові без розгляду. Оскільки під час розгляду цього питання судом призупинення відкритого виконавчого провадження або витребування оригіналу наказу не є обов’язковим, зміни в наказ вносяться лише на підставі постанови суду, яка може бути оскаржена в апеляційному або касаційному порядку.

  Отже, підсумовуючи вище написане, можна згадати народну мудрість: довіряй, але завжди перевіряй судове рішення та наказ на наявність помилок чи описок!

  Заступник начальника Жмеринського бюро правової допомоги Овчарук Таїса