Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

  Педикульоз або вошивість - це зараження людини вошами. На тілі людини паразитують три види вошей - головні, лобкові та одежні (платтяні). Залежно від виду воші знаходяться на волосяній частині голови, тулуба, в складках одягу. Вони живляться кров’ю людини й можуть переносити збудників висипного тифу, хвороби Бриля, волинської лихоманки та інших інфекційних хвороб.

  Зараження людини відбувається при втиранні виділень заражених вошей в шкіру та слизові оболонки. Водночас, воші викликають свербіж, який призводить до подряпин та виникнення екзем, фурункульозу та інших гнійних захворювань шкіри. Воші не літають та не стрибають, вони переповзають по тілу людини, одязі, підлозі та по різних предметах.

  Заразитися педикульозом можна при безпосередньому контакті з завошивленими особами, особливо в місцях великого скупчення людей в транспорті, на вокзалах, ринках тощо.

  Педикульоз швидко розповсюджується в дитячих колективах, тому тут відзначається найбільша ураженість. Заразитися педикульозом можна через завошивлені білизну, одяг, головні убори, рушники, гребінці, щітки для волосся в разі спільного користування ними, а також при порушеннях вимог санітарних правил у гуртожитках, готелях, перукарнях, саунах тощо. Появі вошей слід запобігати. Для цього необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.

  До запобіжних заходів щодо появи вошей відноситься належне дотримання санітарних норм та правил у гуртожитках, готелях, перукарнях, школах, дитячих садочках тощо.

  Першочерговим завданням у боротьбі із завошивленістю є максимальне виявлення осіб, уражених педикульозом.

  Батьки повинні стежити за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати їх волосся. Необхідно проводити профілактичні огляди на педикульоз дітей у дитячих садочках, школах, школах- інтернатах, осіб при поліклінічному прийомі, госпіталізації на лікування в стаціонари, будинки для престарілих, інтернати тощо.

  Якщо, незважаючи на заходи особистої гігієни, воші та гниди все ж таки з’явились, необхідно провести санітарну обробку не тільки ураженій педикульозом особі, а й контактним особам. Водночас, обов'язково необхідно знищити воші на особистих та постільних речах, предметах особистого користування, ліжку та інших поверхнях приміщення. При необхідності повторну обробку роблять через 7-12 днів. Для цього використовують різні методи: механічний, фізичний та хімічний.

  Механічний метод - це вичісування вошей густим гребінцем, підстригання або гоління волосся, видалення гнид руками, чищення та витрушування речей.

  Фізичний метод - обробка високою температурою: білизну кип’ятять у 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин, прасують, звертаючи особливу увагу на шви та складки. Для обробки матраців, подушок, ковдр та верхнього одягу застосовують камерний метод дезінфекції.

  Хімічний метод - це застосування протипедикульозних препаратів, які згубно діють на всі стадії розвитку вошей. Існують наступні типи засобів для позбавлення від гнид і вошей:

  • Емульсії, лосьйони і концентрати
  • Шампуні та спреї
  • Креми

  В аптеках є достатній вибір цих засобів - «Лавінал», «Медифокс», «Фоксилон», «Педикулен Ультра», «Пара Плюс», «Нюда», «Нітіфор», «Авіцин» та інші. Спосіб застосування цих препаратів зазначений в інструкціях. Обробка вважається ефективною, якщо волосся повністю звільнене від гнид, у тому числі й сухих.