Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

  Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини. До військового квитка працівника військовою частиною мають бути внесені службові відмітки про прийняття та звільнення з військової служби з посиланням на дату та номер наказу.

  Як правило, дата звільнення з військової служби визначається з урахуванням часу, необхідного для того, щоб дістатися до місця проживання.

  За таких умов кадрова служба має підготувати наказ про вихід працівника на роботу у зв’язку з демобілізацією.

  Якщо, на посаду, яку працівник обіймав на момент мобілізації, було прийнято іншого працівника для виконання роботи на умовах строкового трудового договору, строковик має бути звільнений з роботи відповідно до КЗпП України.

  Не виключено, що після звільнення з військової служби працівник не одразу виявить намір приступити до роботи, тому звернеться до кадрової служби через певний проміжок часу після демобілізації. В такому випадку після появи демобілізованого на роботі працівник кадрової служби має запропонувати працівникові надати письмові пояснення щодо його відсутності на роботі.

  Зважаючи на особливість ситуації роботодавець, напевне, визнає відсутність з поважних причин. За таких умов у наказі про вихід працівника на роботу слід зазначити:

  • про визнання причин відсутності поважними;
  • визначити дату, з якої працівник має стати до роботи;
  • за необхідності доручити бухгалтерії провести перерахунок.

   Ситуація імовірна з огляду на те, що хтось може перебувати на лікуванні, «відпочивати» після повернення із зони бойових дій, продовжувати військову службу за контрактом або, перебувати у полоні чи розшукуватися у зв’язку із зникненням без вісті.

  Безумовно, звільнити працівника до з’ясування обставин його відсутності не дозволять ані сумління, ані законодавство про працю яким не передбачено можливості припинення трудового договору з працівником внаслідок тривалого нез’явлення на роботі з невідомих причин.

  Причини, з яких працівник відсутній на роботі не можуть вважатися поважними, допоки не буде встановлено, чому працівник не приступив до роботи.

  Начальник відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» В.С. Цимбал