Жорстоке поводження в сім’ї (домашнє насильство) – це будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над особою.

  Законодавством встановлена особлива процедура розгляду звернень з приводу жорстокого поводження, насильства і знущання над дітьми в сім’ї та поза її межами. Звернення чи повідомлення про факти жорстокого поводження з дитиною може бути подано самою дитиною або будь-якою іншою фізичною особою (сусіди, знайомі тощо) за місцем її проживання до: поліції; закладів освіти; медичних закладів; управлінь (відділів) у справах сім’ї та молоді; центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

  Працівники кримінальної поліції у справах дітей мають повноваження вилучити дитину з сім’ї, де їй загрожує небезпека. В подальшому проти таких батьків може бути ініційована процедура позбавлення батьківських прав.

  Найчастіше жорстоке поводження виражається у вигляді нанесення тілесних ушкоджень. Потерпілому необхідно якнайшвидше подати заяву про нанесення тілесних ушкоджень до поліції та після призначення слідчого, вимагати негайного проведення судово-медичної експертизи, або самому звернутися до медичного закладу, де зафіксувати тілесні ушкодження шляхом оформлення медичних документів, на підставі яких у подальшому можна буде провести судово-медичну експертизу.

  Лікувальний заклад зобов’язаний повідомити поліцію про пацієнта, який постраждав від побиття. Якщо ж пацієнт повідомить лікарю, що пошкодження отримані інакше (наприклад, при падінні) - в подальшому буде складно здійснити захист своїх прав і притягнути винного до кримінальної відповідальності.

  Відповідальність за жорстоке поводження в залежності від характеру дій винного та наслідків, які настали, встановлюється статтями Кримінального кодексу України :

  • ст. 125 – умисне легке тілесне ушкодження;
  • ст. 126 – побої і мордування;
  • ст. 127 – катування.

  Подавши заяву на кривдника до органу досудового розслідування, необхідно мати терпіння довести справу до судового розгляду. Зокрема, до початку розгляду кримінального провадження в суді потерпіла особа має право подати цивільний позов про стягнення з кривдника завданої насильством моральної шкоди та матеріальних збитків за лікування. Для того, щоб стягнути моральну шкоду потерпіла особа повинна подати цивільний позов, в якому оцінити моральну шкоду в грошовому еквіваленті, обґрунтувати суму описанням моральних страждань та негативних змін у житті, спричинених жорстоким поводженням.

  Законодавство передбачає заходи впливу до осіб, які вчиняють насильство в сім’ї, та заходи щодо надання допомоги потерпілим, навіть якщо таке насильство не пов’язане з завданням тілесних ушкоджень.

  В Україні діє гаряча лінія з приводу протидії домашньому насильству - 0 800 75 04 75 або 60-20-20 кол-центр у м.Вінниці, де потерпілому можуть надати кваліфіковану допомогу.

  Начальник відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» Цимбал В.С.