В Україні дано старт медичній реформі. 19 жовтня 2017 року більшістю голосів, врахувавши велику кількість поправок Верховна Рада України прийняла Закон «Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів" та "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості ”, запропонований Президентом України Петром Порошенко.

  Чому медична реформа викликала такий резонанс у суспільстві та які саме зміни чекають медичну галузь розповів голова Жмеринської райдержадміністрації Олег Легеза

  - З чого розпочнеться медична реформа? Хто перший відчує зміни в медицині?

  - Насамперед українці відчують зміни на первинній ланці. Людям тепер потрібно обрати свого сімейного лікаря. Обирати – на власний розсуд. Бо нині правила гри змінюються - про ваше здоров’я дбатиме лікар, якому ви можете довірити своє здоров’я. І неважливо, до якої лікарні цей лікар належить: приватна практика, сімейна амбулаторія чи центр первинної медико – санітарної допомоги. При цьому лікаря можна обирати незалежно від місця прописки. А у разі надання неякісних послуг декларацію можна розірвати. Цей так би мовити, контракт дасть можливість лікарю заробляти. У прямому сенсі цього слова. Адже держава за кожного, хто звернувся по допомогу до лікаря, пропонує плату - 370 гривень.

  - Чи є в цьому позитив?

  - Звичайно , від цього нововведення виграють як лікарі так і пацієнти.

  Поступово лікарі на первинній ланці забудуть, що таке зарплата. І будуть оперувати словом дохід. Тепер їхній дохід залежатиме від того, скільки людей до них приходить.

  А чим більше лікар буде зацікавлений у пацієнтах, тим вища буде якість лікування. Від кількості хворих залежатиме дохід лікаря. Але тут є обмеження: не більше двох тисяч пацієнтів на одного сімейного лікаря.

  - Який механізм впровадження даного принципів в життя?

  В 2018 році в Україні буде створена Національна Служба Здоров’я. Це нова структура, яка замовлятиме послуги у лікарень. Лікарню обирає пацієнт – служба здоров’я лише оплачує лікування і контролює його вартість та якість. Це окрема урядова структура, яка буде підзвітна Кабінету Міністрів України.

  - Найбільше людей турбує питання: чи стане медицина платною в державі?

  Послуги, які повністю безкоштовні для пацієнта - це первинна медична, невідкладна та паліативна допомога.

  Тарифи послуг, які надаватимуться на вторинному та третинному рівнях буде затверджуватись Кабінетом Міністрів України. Нині урядовці точно можуть сказати лише те, що платити доведеться передусім за некритичні послуги – стоматологію, естетичну хірургію. Зате оплата буде офіційною, а не в кишеню, як нині. Лікарні тепер мають обрахувати і описати всі-всі маніпуляції та встановити тариф. Загальний у всій країні. І цей рахунок виставлятимуть Національній службі здоров'я.

  - Олеже Вячеславовичу, які зміни очікувати у нас в сільській місцевості?

  Ініційований Президентом України Закон "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості ” передбачає збереження у сільській місцевості амбулаторій сімейної медицини, ФАПів, ФП, медичних пунктів. Передбачається проведення капітальних ремонтів та реконструкцію даних закладів. А також забезпечення необхідним медичним обладнанням, автотранспортом та комп’ютерною технікою. Одним із головних напрямків сільської медицини стане впровадження системи телемедицини, яка дасть змогу проводити онлайн – консультації з лікарями вторинного та третинного рівнів.

  - Коли очікувати перші результати медичної реформи?

  Зміни для первинної ланки вже розпочнуться з 2018 року. Жителі району почнуть укладати угоду із лікарями, яких обрали. А на вторинному та третинному рівнях реформа буде впроваджена в 2020 році.