12 жовтня 2017 року в приміщенні Жмеринській райдержадміністрації відбулися громадські обговорення за участю заступника голови Жмеринської РДА Матвієнко О.О., начальника Жмеринського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Горбатюка М.В., головного спеціаліста Жмеринського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Пустового Р.В., директора ТОВ ТД «Вінниця млин» Кушнір Л.О., голови громадської ради при райдержадміністрації Перепечая В.М., селищного та сільських голів району та господарів, що займаються вирощуванням та забоєм тварин на тему:

  «Можливість забою тварин, що утримуються в особистих підсобних господарствах населення, на бойнях, які знаходяться під державним контролем».

  До присутніх була доведена інформація про те, що з метою виконання пункту 3 Протоколу наради з питань підвищення ефективності діяльності Держпродспоживслужби в частині забезпечення належного державного ветеринарно-санітарного контролю (нагляду), яка відбулася 14 вересня 2017 року під головуванням Прем’єр – міністра України Володимира Гройсмана та у зв’язку із тим, що набрав чинності Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», який діятиме з 4 квітня 2018 року, плануються зміни в законодавстві.

  Так, зокрема відповідно до прикінцевих положень вищезазначеного Закону «Забороняється здійснювати забій свійських копитних тварин, диких ссавців, вирощених на фермі відмінних від зайцеподібних, також забій свійської птиці та кролів не на бійні, що має експлуатаційний дозвіл. Ця норма не стосується забою зазначених тварин в обсязі, що не перевищує трьох голів свійських парнокопитних тварин або інших копитних тварин на тиждень, за умови проведення перед забійного та після забійного огляду державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром у порядку затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, а також п’яти голів свійської птиці і кролів на день». Діюче законодавство поки що дозволяє забивати три голови копитних тварин на день. До речі, на даний час подвірний забій, згідно з ст.34 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» не заборонений.

  Варто зазначити, що дані законодавчі зміни не стосуються тих господарів, які забиватимуть свійську тварину для власного ужитку.

  На території району боєнь, що мають експлуатаційний дозвіл немає, а функціонують лише в м.Жмеринка (МПП ФОП Орловського Є.М. та ТОВ ТД «Вінниця млин»). Проте ФОП Орловський Є.М. відмовляється проводити забій будь-яких тварин окрім вирощених у власному господарстві - ТОВ «Фірмовий смак». В результаті громадських обговорень було запропоновано забивати тварин від населення та суб'єктів господарювання що займаються розведенням та утриманням тварин на ТОВ ТД «Вінниця-млин», директор якого висловив готовність щодо проведення забою, крім того запропоновано реконструювати та обладнати відповідно до діючих вимог бойню в селі Станіславчик, яка буде проводити забій тварин з близлежачих сіл району.

  Учасники обговорення виявили готовність дотримуватись вимог законодавства при забої тварин.

  Враховуючи пропозиції учасників наради було вирішено поінформувати через засоби масової інформації населення району щодо забою тварин, які утримуються в особистих підсобних господарствах населення на забійних, які знаходяться під державним контролем.