Як скористатись правом на податкову знижку фізичній особі

  Платник податку на доходи фізичних осіб має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року – це визначено статтею 166 ПКУ.

  Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання,

  - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.

  Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року. Тобто, декларування доходів фізичних осіб здійснюється не лише в цілях сплати податку до бюджету, а й для повернення платникам сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати в минулому податковому році.

  Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначає п.166.3 ст.166 ПКУ, до них, зокрема, відносяться:

 • Частина процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;
 • кошти або вартість майна, перерахованих (переданих) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;
 • кошти, сплачені вітчизняним вищим та професійно-навчальним закладам за здобуття освіти платником податку або членом його сім’ї першого ступеня споріднення;
 • кошти, сплачені закладам охорони здоров’я за послуги з лікування платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення;
 • витрати на сплату страхових платежів та пенсійних внесків, сплачені недержавним пенсійним фондам, банківським установам;
 • витрати на оплату допоміжних репродуктивних технологій, державних послуг по усиновленню дитини;
 • витрати на переобладнання транспортного засобу на використання біопалива;
 • витрати на будівництво (придбання) доступного житла.

  До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема:

 • квитанціями;
 • платіжними дорученнями;
 • фіскальними або товарними чеками;
 • прибутковими касовими ордерами;
 • копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

  У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

  Отже, для реалізації права на податкову знижку фізичній особі -платнику податку необхідно заповнити та подати до 31 грудня року, наступного за звітним, декларацію про майновий стан та доходи та копії відповідних документів, що підтверджують понесені витрати. Бланки податкових декларацій та консультації по їх заповненню надаються платникам податку на їх запит безоплатно.

  Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.