В Україні потрібно навести порядок у сфері державних закупівель ліків. Про це заявив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман у п'ятницю, 22 квітня, під час візиту до державного підприємства "Укрмедпостач" з нагоди надходження першої партії ліків для онкохворих, що були закуплені у рамках проведення закупівель лікарських засобів Міністерством охорони здоров'я України через міжнародні організації.

  "У нашій країні є багато проблем, які потрібно вирішувати. Одна з них є надзвичайно важливою - це наведення порядку на державних закупівлях у сфері ліків. Сьогодні стоїть питання забезпечення хворих, онкокохворих, особливо йде мова про дітей", - заявив Володимир Гройсман.

  Прем'єр-міністр нагадав, що 15 квітня під час "Години запитань до Уряду" у Верховній Раді України було піднято питання нестачі ліків для онкохворих дітей, реагуючи на що Уряд прийняв оперативні рішення. Зокрема, було проведено роботу з територіями щодо наявності та потреби лікарських засобів. У цьому контексті Прем'єр-міністр висловив вдячність головам обласних державних адміністрацій, що відгукнулися вирішити нагальні проблеми в областях.

  На сьогодні, за інформацією обласних державних адміністрацій та обласних рад, за тиждень було створено запас лікарських засобів, зазначив Голова Уряду. Його буде достатньо для стабілізації ситуації. Водночас треба декілька місяців, щоби вирівняти постачання препаратів, які необхідні у регіонах, зазначив Володимир Гройсман.

  "Найголовніше, потрібно систематизувати роботу - як закупівлю ліків, так і постачання, щоб у нас не було жодних перебоїв, і найголовніше, щоб ми придбали якісні ліки і за реальною ціною", - підкреслив Голова Уряду.

  Володимир Гройсман поінформував, що запроваджена Міністерством охорони здоров'я України система забезпечила можливість закупівлі медичних препаратів через міжнародні організації, що дало 10-90% економії на закупівельних цінах. "210 мільйонів до сьогоднішнього дня залишалися на оборудках і на штучно завищених цінах. Я переконаний, що такого більше не буде", - наголосив він.

  Також на засіданні у середу, 20 квітня, Уряд прийняв рішення про те, що ліки, які були зареєстровані і споживаються у ЄС, США, Канаді, Швейцарії, Японії та Австралії, будуть допущені на ринок України без будь-яких зволікань. Згідно з прийнятим рішенням, експертиза наданих документів буде відбуватися протягом 20 днів. У випадку, якщо уповноважений орган не проведе експертизи, це буде вважатися як мовчазна згода, і одразу МОЗ буде зобов'язаний видати препарату реєстрацію протягом 10 днів. "Раніше це питання вирішувалося роками", - зазначив Володимир Гройсман.

  "Це значно розширить ринок, це дасть можливість потрапити на український ринок якісним препаратам, які сертифіковані і споживаються на ринках зазначених країн, і це буде позитивно впливати на формування ціни медпрепаратів для українців", - наголосив Голова Уряду.

  "Монополія з 5-6 фірм, які стоять на кордонах, і впираються в те, щоби ввести нормальні ліки для українців, буде зруйнована", - підкреслив Прем'єр-міністр.

  Володимир Гройсман зазначив, що у Верховній Раді України зареєстровано два законопроекти з цього питання – урядовий та від народних депутатів, і висловив сподівання, що Парламент прийме рішення для урегулювання проблеми.

  "Для мене немає значення, [який законопроект ухвалять]. Мені треба, щоби ліки були якісними, дешевими і щоби вони були на полицях аптечних закладів. І щоби люди могли мати доступ до того, щоб їх придбати", - зазначив Голова Уряду та зауважив, що ці питання були зарегульовані саме законодавством.

  Прем'єр-міністр подякував міжнародним партнерам та Міністерству охорони здоров'я, а також закликав забезпечити максимально швидку доставку ліків на місця.

  "Найголовніше, про 2017 рік ми будемо думати вже в цьому році. Для того, щоб не допускати тих провалів, які були. З іншого боку, ми розуміємо, що протистояння тих, хто контролював ринок, буде шалене. Але ми готові", - підкреслив Прем'єр-міністр.