На території Жмеринського району знаходиться 11 місць накопичення невідомих та непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин.

  Впродовж 2015-2017 років фахівцями ГУ ДСНС України у Вінницькій області проводяться роботи по перезатаренню небезпечних речовин за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

  У 2017 році з обласного бюджету на рахунки відповідних сільських та селищної рад надійшли кошти, в сумі 98146 грн. для завершення робіт з перезатарення.

  З 19 по 27 червня 2017 року група радіаційного, хімічного та біологічного захисту аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Вінницькій області, який має ліцензію на проведення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, проводив роботи з перезатарення пестицидів, що стихійно зберігаються на території безгоспних складів, розташованих в населених пунктах Жмеринського району.

  Зокрема в смт Браїлів у першому складі, що знаходиться майже у центрі селища, підрозділ хіміків провів усі етапи робіт, а саме – сортування, збирання та пакування у спеціальну тару, яка дасть можливість зберігати хімікати для їх подальшого транспортування та утилізації.

  Загалом, за підрахунками фахівців ДСНС, тільки в одному із «сховищ» наразі зберігається близько 8-ми тонн небезпечної речовини. Начальник групи радіаційного, хімічного та біологічного захисту аварійно-рятувального загону спеціального призначення Вадим Лабун відзначив, що остаточну цифру щодо загальної кількості пестицидів встановлено лишень після завершення всіх робіт та зваження небезпечних речовин.

  Рятувальники констатують, небезпека від такого стихійного зберігання пестицидів полягає у тому, що у більшості випадків часто важко віднайти документацію і неможливо встановити, які саме отрутохімікати зберігаються. Довготривале зберігання спричиняє хімічні реакції та утворення нових сполук із невідомими, ще більш небезпечними, властивостями. А це, як відомо, може негативно відобразитися як на грунтових водах так і на стані здоров’я населення.

  Результатом роботи групи радіаційного, хімічного та біологічного захисту аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Вінницькій області на території Жмеринського району перезатарено 71,1 т невідомих та непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин.

  Той факт, що так званий „небезпечний вантаж радянської спадщини” запакований у спеціальну тару, зважений та чекає своєї відправки на утилізацію - всиляє надію на покращення екологічного стану наших земель. Проведені в районі заходи є черговим кроком для очищення та ліквідації його території від отрутохімікатів.

  Роботи по перезатаренню проведено в Телелинецькій, Тарасівській, Лисогірській, Лука Мовчанській, Жуковецькій, Почапинецькій, Стодулецькій сільських, Браїлівській селищній радах.

  На даний час, згідно з обліковими даними, на Вінниччині залишились не перезатареними понад 800 тонн пестицидів у 23-х районах області.

  Сектор з питань цивільного захисту РДА