На виконання рішення засідання Кабінету Міністрів України від 1 березня 2017 року щодо невідкладних заходів стосовно запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби та відшкодування вартості лікарських засобів під час амбулаторного лікування осіб з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою в амбулаторіях Центру первинної медико-санітарної допомоги Жмеринського району «Доступні ліки».

  Згідно цієї програми пацієнти можуть отримувати ліки для лікування серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно, або з незначною доплатою.

  Для того, щоб отримати ліки пацієнт повинен звернутися до сімейного лікаря, який виписує йому рецепт. З рецептом пацієнт звертається в аптеку, яка працює за програмою «Доступні ліки». В Жмеринці таких аптек вісім : «Перша допомога» - 5 аптек, «Конекс» - 2 аптеки, «Український дім медицини»- 1 аптека, в смт.Браїлів одна аптека ФОП «Паламарчук».

  Держава компенсує вартість лікарського засобу повністю, або частково, залежно від ціни препарату. Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, - він може це зробити у будь якій аптеці, проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно, або зі знижкою.

  На 2017 рік Уряд України виділив для реалізації програми «Доступні ліки» 500 млн. гривень. На Жмеринський район виділено 868 тис. гривень на рік.

  З часу стартування урядової програми в Жмеринському районі (з 01.04. по 01.06.) реалізовано коштів – 166 458 тис.грн., що становить 20 відсотків від виділеної суми на рік. На лікування серцево-судинних захворювань реалізовано-15%, бронхіальної – 1%, цукрового діабету – 4%.

  Кількість виписаних рецептів для лікування серцево-судинних захворювань – 7884, що становить 67 відсотків від кількості осіб з серцево-судинними захворюваннями.

  Для лікування бронхіальної астми виписано 95 рецептів, що становить 39% від кількості осіб з бронхіальною астмою і для лікування цукрового діабету виписано 674 рецепта, тобто 60 відсотків від кількості таких хворих.

  Реалізовано рецептів всього - 4586, що становить 53 відсотки від виписаних рецептів, причому найбільше не реалізовано рецептів (46%) для лікування серцево-судинних захворювань. Причиною недостатньої реалізації рецептів являється відсутність в аптеках деяких ліків.

  Нагадуємо, що в перелік ліків, які надаватимуться безкоштовно, або з незначною доплатою, входять ліки з міжнародною непатентованою назвою,Ю а саме :

  1. Для лікування серцево-судинних захворювань: амідарон, амлодіпін, атенолол, верапаміл,гідрохлортіазід, спіронолактон, фуросемід, дигоксин, еналапріл, ізосорбіду дині трат, карведилол, клопідогрель, метопролол, нітрогліцерин, симвастанін, бісопролол.
  2. Для лікування цукрового діабету ІІ типу: Метформін (діаформін), гліклазид (діаглізид).
  3. Для лікування бронхіальної астми :

  Бектометазон, будесонід, сальбутамол. Для отримання рецепту пацієнт повинен звернутись до свого сімейного лікаря, провести всі необхідні обстеження та консультацію профільних лікарів-спеціалістів, а це : при серцево-судинних захворюваннях консультацію лікаря кардіолога, при цукровому діабеті – лікаря ендокринолога, при бронхіальної астмі – лікаря пульмонолога.

  Виписаний рецепт дійсний на протязі місяця.