Держпродспоживслужба Жмеринського району застерігає

  Ботулізм – смертельно небезпечна хвороба

  Епідемічна ситуація із захворюваності на ботулізм в Україні з травня 2017р. значно погіршилася, про що свідчать зареєстровані 4 випадки, в тому числі 1 летальний, пов’язані з вживанням в’яленої риби, придбаної у торгівельній мережі м. Київ, виробник ФОП Меркулов А.В. У Вінницькій області епідситуація відмічається як нестабільна.

  За 2016р. було зареєстровано 6 випадків ботулізму. Впродовж 5 місяців поточного року 4 особи захворіли на вказану інфекцію, всі випадки виникли внаслідок вживання в їжу консервів домашнього виготовлення. На початку червня 2017р. зареєстровано 2 випадки ботулізму у жителів Липовецького району(один із них знаходиться у реанімаційному відділенні), які пов’язують захворювання з вживанням риби промислового виробництва(карась в'ялений), придбаної в супермаркеті під Києвом. Упродовж останнього тижня в країні продовжують реєструватись випадки захворювання на ботулізм серед населення країни, пов’язані з вживанням рибної продукції.

  В зв’язку з цим управління Держпродспоживслужби в Жмеринському районі рекомендує тимчасово утриматись від вживання риби в’яленої вищевказаного виробника, у разі придбання–негайно повідомити управління Держпродспоживслужби в Жмеринському районі за телефоном 2-19-21.

  При вживанні копчених або в,ялених рибних та м’ясних виробів, консерв, грибів, особливо домашнього виготовлення, а також інших продуктів, в яких є умови для токсиноутворення може виникнути ботулізм.

  Ботулізм — це інфекційне захворювання, дуже тяжке, як правило, виникає на фоні повного благополуччя (здоров’я). При отруєнні в першу чергу страждає нервова система. Збудник ботулізму-мікроб (паличка ботулізму) при відсутності кисню та сприятливій температурі виділяє сильнодіючий токсин, що є найтоксичнішим із усіх відомих бактеріальних токсинів. При сприятливих умовах паличка ботулізму переходить в спорову форму, яка широко розповсюджена в навколишньому середовищі людини та знаходиться в ґрунті, на фруктах, овочах та грибах, в водоймищах, в кишковому тракті деяких тварин та риб. Зовнішньо доброякісні продукти становляться причиною ботулізму, якщо в них потрапляє збудник, слаба термічна обробка або погане просушування, недостатня концентрація солі, цукру, кислот та інших консервантів, створення анаеробних (безкисневих) умов та довгого зберігання в теплі.

  Основною причиною захворювання є продукти домашнього приготування — овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та копчена риба. Потрапляння збудника в продукти можливе на різних етапах виготовлення вище вказаних продуктів в домашніх умовах, при невиконанні ряду гігієнічних вимог: не якісному очищенні та промивці риби, овочів, фруктів перед консервуванням, необережному видаленні кишечника, при та після розробки туші.

  Профілактика ботулізму при виготовленні та вживанні рибних продуктів, грибних та овочевих консервів включає в себе комплекс правил, головними із яких є:

  • захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки піймали негайно охолоджують або заморожують, перед посолом її необхідно обережно випотрошити, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, та не забруднити м’язи риби його вмістом;
  • посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4°C, дотримуватися технології приготування, так як при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;
  • ретельно промивати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;
  • не вживати вміст бомбажних консервів або при підозрі на їх недоброякісність;
  • не купувати копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю.

  Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.