Міністерство аграрної політики та продовольства України, у зв’язку з проведенням весняно – польових робіт наголошує про необхідність дотримання вимог щодо застосування пестицидів і агрохімікатів.

  За результатами попередніх зустрічей з представниками профільних асоціацій та спілок проводились окремі обговорення щодо особливостей дотримання вимог чинного законодавства України в галузі бджільництва, а також виконання норм та інструкцій для безпечного застосування отрутохімікатів і уникнення випадків масових отруєнь бджіл.

  Кількість зафіксованих випадків отруєння бджіл в цілому по Україні зменшилась. Не зважаючи на це, протягом 2016 та на початку 2017 років були зафіксовані масові отруєння бджіл в ряді областей, зокрема Львівська, Рівненська, Кіровоградська, Полтавська, Житомирська та Київська.

  Враховуючи вищезазначене просимо звернути увагу на наступне:

  Пунктом 7 “Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл. (Наказ Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 № 9, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 12.02.2001 № 131/5322), передбачено інформування власників пасік за три доби до хімобробок з зазначенням застосованого отрутохімікату, місця (у радіусі 7 км) часу і способу проведення обробки. Вказують час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

  Згідно підпункту 5.26 пункту 5 “Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України (затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.1996 № 382) забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та з хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче.

  1. 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
  2. 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання місць випасу домашніх тварин, об’єктів природно – заповідного фонду ( заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т.п.);
  3. 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

  Відповідно до статті 38 Закону України “Про бджільництво” порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно – правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

  Відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин, а також у порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.