В сучасних умовах у нашій країні відбуваються глибокі зміни, які стосуються всіх сфер життя громадян та суспільства в цілому. Це також пов’язано із ситуацією, що склалася на Сході України і збільшенням кількості військовослужбовців – учасників бойових дій. Разом із бойовим досвідом, вони отримують фізичні й психологічні травми, а їхня психіка зазнає значних змін.

  Перебування на війні відноситься до тієї екстримальної ситуації, коли людина постійно перебуває в найсильнішому психоемоційному стресі, переборюючи його вольовими зусиллям. Обходиться все це високою ціною. Майже у всіх учасників бойових дій неминуче тією чи іншою мірою спостерігаються зміни у фізичному і психічному стані. Згодом ветерани -учасники таких екстримальних подій починають відчувати труднощі у процесі адаптації до мирного життя. На відміну від гострої стресової реакції, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) виникає не під час травмуючої події, а у віддалені терміни – після виходу людини зі стану надтяжкого стресу. Латентний період складає, як правило, 2-6 місяців з моменту отримання психологічної травми. До основних симптомів відносяться:порушення сну; патологічні спогади (нав’язливі повернення); нездатність згадати – амнезія на деякі події (уникнення); надчутливість (підвищена пильність); надзбудження (неадекватна надмобілізація), депресія, тривога, імпульсивна поведінка, алкоголізм, соматичні проблеми, тощо.

  Психологічні наслідки участі в бойових діях призводять до того, що в умовах вже мирного часу, через загострене почуття справедливості, підвищену тривожність, «вибухові» реакції, що періодично виникають у відповідь на будь-які подразники, депресивні стани, у ветеранів порушується соціальна взаємодія, виникають сімейні конфлікти та проблеми з працевлаштуванням. У таких людей втрачається інтерес до суспільного життя, знижується активність при вирішенні життєво важливих проблем. Причина полягає не тільки в складності посттравматичного стресу, але і в тому, що під його багатогранністю відбуваються різні адаптивні та дезадаптивні процеси. Тому виникає потреба у пошуку ефективних шляхів адаптації та соціально-психологічної реабілітації військовослужбовців, що побували в районі збройних конфліктів.

  Районний центр соціальних служб для сім"ї, дітей та молоді здійснює надання соціально-психологічної допомоги учасникам антитеррористичної операції, членам їх сімей та сім"ям загиблих воїнів, з метою швидшої соціалізації наших воїнів. У квітні та травні місяці здійснюється проведення групових зустрічей з учасниками військових дій та членами їх родин. Головна мета цих заходів-підтримка та виявлення потреб в соціальних та психологічних послугах. Своєчасна професійна психологічна та медична допомога сприяють швидше адаптуватись в мирних умовах. У будь-яку мить бойові стреси можуть нагадати про себе різними проявами. Неврози виникають переважно в тих військовослужбовців, які побували на полі бою, жили в окопах, зазнали поранень, каліцтва, стали свідками загибелі бойових друзів, були у полоні.Тому від нас з вами, від нашої підтримки і розуміння всієї громади залежить наскільки швидко та не так болісно пройде адаптація воїнів та вихід з простстресових реакцій. Дуже часто самі ветерани не помічають у себе цих процесів. Але якщо їм вчасно не допомогти, то війна для них не закінчиться ніколи.

  Практичний психолог РЦ СССДМ Т.Ковальчук