У липні 2016 року у зв'язку із внесенням змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення було посилено відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

  На даний час у разі керування транспортним засобом у стані сп'яніння передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 10200 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

  Оскільки за керування автомобілем у стані сп'яніння одразу передбачене позбавлення права керування строком на 1 рік, то є сенс оскаржувати протоколи патрульної поліції, виписані за ч. 1 ст. 130 статті КУпАП та постанови судів про притягнення особи до відповідальності за вказаною статтею.

  Для свого захисту водіям варто знати деякі нюанси.

  Слід зазначити, що відмова водія від проходження огляду на стан сп'яніння, передбаченого законодавством, тягне за собою ту ж саму відповідальність, що і керування транспортним засобом у стані сп'яніння. Така відмова засвідчується підписами двох свідків на протоколі. Свідків обов'язково має бути двоє, і свідками не можуть бути працівники патрульної поліції, та особи, щодо неупередженості яких виникають сумніви. Якщо такі вимоги порушені, протокол є незаконним.

  Огляд водія проводиться поліцейським на місці зупинки із застосуванням спеціальних технічних засобів (так званих «драгерів», «алкотестерів»), дозволених МОЗ та Держспоживстандартом. Такі технічні засоби повинні мати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Без наявності у поліцейського таких документів огляд не проводиться, або результати огляду можна визнати недійсними. Отже водій може попросити показати вказані документи. Огляд на стан сп'яніння також проводиться у присутності двох свідків, до яких застосовуються вимоги вказані вище.

  Безпосередньо перед проходженням огляду поліцейський у присутності водія і двох свідків повинен відкрити новий «муштук» і вставити його в технічний прилад. Водій вправі вимагати від поліцейського перед проходженням огляду провести контрольну пробу повітря. Результати проби повітря мають бути 0,00 проміле. При наявності інших результатів, є сумніви у справності такого технічного приладу, відповідно результати огляду на стан сп'яніння, проведені на такому приладі також можуть бути визнані недійними.

  Після проведення огляду на стан сп'яніння результати мають бути не більше ніж 0,2 проміле алкоголю в крові, при наявності більших показників, водій вважається таким, що перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Результати огляду на стан алкогольного сп'яніння заносяться поліцейським в акт огляду, який оформляється в двох примірниках, один видається водію. У разі установлення сп'яніння результати заносяться в протокол.

  У разі незгоди водія з результатами огляду на стан сп'яніння на місці, водій має право вимагати проведення огляду в закладі охорони здоров'я. Такий огляд має бути здійснений не пізніше ніж протягом 2 годин з моменту виявлення підстав для такого проведення (тобто з моменту проведення огляду на місці). За результатами огляду на стан сп'яніння лікар складає висновок.

  У разі порушення порядку проведення огляду на стан сп'яніння та складання протоколу, вказаний протокол є незаконним.

  Справа про таке адміністративне правопорушення розглядається за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Неповідомлення особи про час та місце розгляду такої справи є підставою для визнання постанови суду у справі незаконною.

  Постанова суду про адміністративні правопорушення може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом 10 днів з моменту винесення такої постанови.

  У будь-кому разі наявність у водія підстав для оскарження протоколів та постанов по вказаній категорії справ не надає особі права на керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

  Будьте обачними!

  Заступник начальника відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» Овчарук Таїса