Інформація про стан виконання завдань, визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України у сфері захисту прав дітей, службою у справах дітей Жмеринської райдержадміністрації у 2016 році

  Протягом 2016 року служба у справах дітей районної державної адміністрації працювала над виконанням завдань, визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України у сфері захисту прав дітей.

  В рамках реалізації даних завдань службою у справах дітей протягом 2016 року розроблено і подано на розгляд голови районної державної адміністрації 21 проект розпоряджень з питань захисту прав дітей, розроблено районну програму «Соціальний захист і підтримка дітей незахищених категорій на 2017-2022 роки, яку затверджено на 8 сесії районної Ради 7 скликання 17 листопада 2016 року.

  Питання про роботу служби у справах дітей розглянуто на засіданні колегії районної державної адміністрації в травні 2016 року. Хід виконання районної програми «Соціальний захист і підтримка дітей незахищених категорій на 2011-2016 роки» розглянуто на 6 сесії районної Ради 7 скликання 21 липня 2016 року.

  З метою сприяння забезпеченню реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток діє Комісія з питань захисту прав дитини, яку очолює голова районної держаної адміністрації Легеза О.В. Організаційне забезпечення діяльності комісії здійснює служба у справах дітей. Щоквартально на засідання комісії виноситься питання моніторингу та аналізу інформації щодо соціального захисту дітей з метою розроблення дієвих форм профілактики правопорушень та подолання дитячої бездоглядності. У 2016 році відбулося 9 засідань комісії, на яких розглянуто 82 питання, що стосуються захисту прав та інтересів дітей, зокрема:

  • встановлення опіки (піклування);
  • вирішення спорів між батьками щодо участі у вихованні дитини;
  • про неналежне виконання батьківських обов’язків відносно своїх дітей;
  • про захист житлових та майнових прав дітей;
  • інші питання, пов’язані із захистом прав дітей.

  Працівники служби у справах дітей є учасниками судових засідань, де розглядаються питання, пов’язані із захистом прав дітей. Упродовж 2013 року прийнято участь у 100 судових засіданнях.

  При райдержадміністрації діє координаційна рада у справах дітей, яку очолює перший заступник голови райдержадміністрації Монастирський О.І. На її засіданнях щоквартально аналізується стан злочинності і правопорушень серед неповнолітніх району, забезпечується постійний взаємообмін інформацією між відповідними службами та відділами про дітей, які не навчаються, скоїли злочини, правопорушення, затримані за вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництво, жебракування. Введено в практику роботи систематично на засіданнях координаційної ради у справах дітей розглядати питання стану працевлаштування та роботи з неповнолітніми жителями району Жмеринським міськрайонним центром зайнятості. Протягом 2016 року відбулось 4 засідання координаційної ради.

  В напрямку профілактики безпритульності, бездоглядності та негативних проявів серед дітей працівниками служби з дітьми, які перебувають на обліку як ті, що опинились у складних життєвих обставинах, та їх батьками проводилась попереджувально-роз’яснювальна, профорієнтаційна, просвітницька робота, вживались заходи стосовно батьків, які не виконують батьківських обов’язків відносно своїх дітей. Зокрема, це проведення профілактичної роботи, попередження про відповідальність відповідно до закону, притягнення до адміністративної відповідальності. Як крайню міру впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків, органом опіки та піклування Жмеринської райдержадміністрації ініціювались питання про позбавлення батьківських прав батьків відносно своїх дітей перед Жмеринським міськрайонним судом.

  Упродовж 2016 року 2 батьків позбавлено батьківських прав відносно 2 дітей.

  Упродовж 2016 року на обліку дітей, що опинились у складних життєвих обставинах перебувало 19 дітей, знято з обліку - 13 дітей, взято на облік 14 дітей. Всі сім’ї, в яких виховувались зазначені діти забезпечені соціальним супроводом працівників РЦ СССДМ, так як проживають в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. За 2016 рік проведено 94 актованих обстежень умов проживання та виховання дітей в сім’ях. Упродовж 2016 року в районі посиротіло 5 дітей, яким надано відповідний правовий статус. 3 з них влаштовано до сімейних форм виховання: 1 – в дитячий будинок сімейного типу, 1 – в прийомну сім’ю, 1- під опіку/піклування; 1 дитину тимчасово влаштовано до закладу охорони здоров’я, 1 дитина посиротіла перебуваючи в закладі. Із 2 дітей, які посиротіли в кінці 2016 року, і залишились не влаштованими, на початку поточного року 1 - вже влаштовано до сімейних форм виховання, а саме: усиновлено, щодо ще 1 дитини вжито заходів для влаштування до сімейних форм виховання та в даний період триває процес усиновлення. На обліку служби перебуває 98 дітей зазначеної категорії, із них 93 дитини перебуває в сімейних формах виховання, 4 дітей - в державних закладах, 1 дитина тимчасово влаштована в сім’ю громадян. Таким чином, сімейними формами виховання охоплено 96% дітей, що мають правовий статус, і лише 4% - перебувають в закладах. Спостерігається тенденція до зменшення кількості соціальних сиріт в районі, збільшується влаштування дітей до сімейних форм виховання з 95,5% до 96% і зменшується влаштування дітей до інтернатних закладів з 4,5% до 4%.

  З нагоди відзначення Міжнародного Дня захисту дітей службою спільно з відділом культури райдержадміністрації 01.06.2016 р. було проведено районне свято для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей батьки яких загинули в ході проведення антитерористичної операції, і Героїв Небесної Сотні в районному будинку культури. У святі прийняли участь 60 дітей зазначеної категорії. Для них було організовано розважальну програму. Під час свята всі діти отримали призи, подарунки, а також їм було надано матеріальну допомогу на загальну суму 19920,00 грн.

  Також 19 грудня 2016 року для дітей вищезазначеної категорії організовано захід до дня Святого Миколая, під час якого дітей привітали керівники районної влади та вручили дітям солодкі подарунки, призи-сувеніри.

  В районі функціонує 2 прийомні сім’ї, в яких виховується 7 дітей, і 1 дитячий будинок сімейного типу, в якому виховується 5 дітей. Працівниками служби у справах дітей здійснюється постійний контроль за соціально – побутовими умовами виховання дітей в прийомних сім’ях та в дитячому будинку сімейного типу, а також працівниками районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснюється соціальне супроводження прийомних сімей і дитячого будинку сімейного типу.

  З метою забезпечення захисту прав дітей, батьки яких постраждали або загинули в ході проведення антитерористичної операції в східних областях України, Героїв Небесної Сотні та дітей–переселенців з АРК Крим, Донецької та Луганської областей забезпечується моніторинг дотримання прав та оцінка потреб зазначеної категорії дітей. В Жмеринському районі проживає 2 сім'ї, де виховується 3 дітей, батьки яких загинули в ході проведення антитерористичної операції та під час протестних акцій на майдані Незалежності. Районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділом освіти, управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації в межах наданих повноважень здійснюється надання соціальних послуг сім’ям, в яких виховується зазначена категорія дітей.

  Проводиться робота щодо захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. В рамках реалізації районної Програми забезпечення житлом дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування у Жмеринському районі на 2013-2017 роки діти, які мають соціально-правовий статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають на первинному обліку служби у справах дітей та досягли 16 років, і в яких відсутнє житло, зараховуються на квартирний облік при виконавчих комітетах сільських та селищної рад. Створено та постійно оновлюється реєстр житла та майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Здійснюється контроль за закріпленням права проживання та користування житлом за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, контролюється стан збереження та використання житла, закріпленого за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, аналізуються звіти опікунів над житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Стосовно житла, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, на праві користування, з’ясовується питання категоричної неможливості повернення і проживання в даних приміщеннях дітей по досягненні 18-річного віку та постановки даної категорії дітей на квартирний облік.

  У 2016 році службою у справах дітей райдержадміністрації підготовлено листи Жмеринської райдержадміністрації щодо постановки на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли та мали досягнути 16-річного віку, що направлені виконкомам сільських та селищної рад. Станом на 31.12.2016 року на квартирному обліку перебуває 12 дітей-сиріт, та дітей позбавлених батьківського піклування. За сприяння служби у справах дітей райдержадміністрації за 2016 рік на квартирний облік поставлено 13 дітей зазначеної категорії.

  Проводиться робота в напрямку забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом спрямування селищних, сільських рад на визначення житлових приміщень та будинків, земельних ділянок, виділених під забудівлю житла, такими, що не мають власників і господарів, з метою передачі їх в комунальну власність з подальшим наданням їх, як соціальне житло, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.

  Проведено інвентаризацію та оцінку придатності житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яке належить їм на праві власності або користування, виконавчими комітетами сільських та селищної рад. Станом на 31.12.2016 року інвентаризацію та оцінку придатності житла проведено у 98 дітей зазначеної категорії.

  Упродовж 2016 року проведено аналіз 104 особових справ дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на предмет наявності довідок щодо житла та майна дітей, права користування житлом, наявності документів, які підтверджують право дітей на успадкування житла та майна померлих батьків, та документів про закріплення права проживання за дітьми. За сприяння служби у справах дітей райдержадміністрації у 2016 році закріплено право на проживання 2 дітей вищезазначеної категорії.

  Службою у справах дітей райдержадміністрації здійснюється контроль за своєчасним прийняттям спадщини, проводиться профілактично-роз'яснювальна робота із законними представниками дітей щодо оформлення спадщини дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2016 році оформлено спадщину однієї дитини зазначеної категорії. 2 дітей мають право на успадкування житла та майна померлих батьків.

  За сприяння служби у справах дітей райдержадміністрації 3 дітей-сиріт мають у власності земельні паї, отримані у результаті оформлення їх спадкових прав опікунами. Земельні паї даних дітей здаються в оренду, за що отримується орендна плата.