Останнім часом у соціальних мережах набувають поширення групи, в яких дітей та молодь доводять до самогубства. В зв’язку з цим старшим інспектором ювенальної превенції старшим лейтенантом поліції Шиховим В’ячеславом Юрійовичем серед учнів загальноосвітніх шкіл м. Жмеринка та Жмеринського району проведено бесіди профілактичного характеру. Він розповів про розповсюджені в мережі – Інтернет закриті групи, найчастіше «ВКонтакті», під назвами: «Синій кит», «Море китів», «Тихий дім», «f57», «f58», «Розбуди мене о 4.20» та інші.

  Основний принцип побудований на впливі на підсвідомість дитини шляхом розміщення «нагнітаючого» контенту – картинок у сіро-біло-чорному спектрі, музики психоемоційного направлення та відеозаписів актів самогубств.

  Відомо, що фанати таких спільнот називають себе китами, тому що ці тварини асоціюються у них зі свободою і можуть добровільно звести рахунки з життям. Тому у всіх шанувальників «моря китів» і «тихих будинків» на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.

  Адміністратори таких груп дають учасникам близько 50 завдань, останнім з яких завжди є самогубство. Маніпулювання вміло здійснюється на психологічному рівні. У разі невиконання фінальної частини «квесту», підліткам погрожують фізичною розправою не тільки з ними самими, а й з їх батьками та родичами.

  Адміністратори, що організували цю систему, працюють наступним чином:

  • модератор постійно проводить моніторинг індивідуальних сторінок неповнолітніх у соцмережах з метою виявлення дітей з депресивним психічним станом. За допомогою практик нейролінгвістичного програмування та інших психологічних прийомів схиляє дітей до різних дій та вчинків, які у подальшому приводять до вчинення суїцидів.
  • підліток цікавиться їх діяльністю та пише заявку для вступу, написавши певний текст у себе на сторінці. Наприклад: «Хочу в гру», «Дай мені номер», «Дай мені інструкцію», «Найди мене», «Де я?», «Тихий дім» та інші.

  Другий етап – адміністратор у приватному чаті спілкується з дитиною, вивчаючи готовність її до самогубства та затверджує кандидатуру для участі у закритій групі.

  Наступний етап: схиляння дитини до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають нанесення дитині каліцтв або заподіяння болю. Всі ці «квести» в обов’язковому порядку знімаються на відео. Всього надається 50 завдань («квестів»), іноді від 13 до 50, це залежить від адміністратора. Однією з головних умов є недопущення розповсюдження інформації батькам та працівникам школи.

  Обов’язковим завданням у «квестах» є нанесення самому собі тілесних ушкоджень у вигляді порізів різних частин рук та опублікування фото доказів у закритому чаті.

  Фінальне завдання – вчинення самогубства із обов’язковою відео фіксацією моменту смерті в режимі online.

  Окрім того у мережі Інтернет серед підлітків з’явилася нова небезпечна гра під назвою «Біжи або умри», основною метою якої є перебігти дорогу перед проїжджаючим транспортом.

  ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО БЕЗПЕКИ ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТ ПРОСТОРІ:

  Більше спілкуватися з дітьми, цікавитись їх справами. Забезпечити організоване дозвілля дітей, залучивши їх до участі у спортивних секціях та гуртках, заходах освітнього та культурного спрямування, духовного розвитку.

  1. Звертати увагу на коло спілкування дитини.
  2. Перевіряти акаунти дитини в соціальних мережах, та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах.
  3. Обов’язково контролювати фото та відеофайли, які знаходяться в гаджетах дитини.
  4. Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень та, у разі їх виявлення, з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду в формі кита.
  5. Установити на гаджетах дитини функцію «батьківський контроль». Пояснити дитині, що це – не гра. Це – вбивство, на якому заробляють гроші.
  6. Звертатись за допомогою до поліції. Виконувати поради поліції.

  Жмеринський ВП ГУНП