Якщо вас переслідують Суїцидальні думки

  Спробуй абстрагуватись від негараздів і подумки перенестись у майбутнє. Може вдасться побачити для себе причину жити далі або з’явиться бажання якось пережити важкий етап, перетерпіти його заради щасливого майбутнього.

  Дієвий спосіб боротися з тугою - ставити перед собою досяжні цілі і зрозуміти, що життя не обходиться без розчарувань.

  У разі сильних емоційних переживань давай волю сльозам. З одного боку - спрацює механізм внутрішньої душевної розради, а з другого - цим можна подати сигнал про твоє важке становище, викликати співчуття, бажання зарадити горю.

  Якщо ти втратив спокій через почуття глибокої провини, буде краще спробувати якнайшвидше виправити становище, аніж дати проблемі розростися. Ти вчиниш правильно, якщо розкажеш про все людям, небайдужим до твоєї долі.

  Якщо ти занепокоєний і збентежений, поділись своїми переживаннями з людиною, якій довіряєш. Щира розмова може знизити емоційне напруження і допоможе подивитися на проблему з іншої точки зору.

  Поширеною помилкою є очікування, що інші самі здогадаються про твої страждання, почнуть тебе розпитувати і пропонувати допомогу. Адже жодна людина не може бачити, що на серці в іншої, тому сам шукай контакт.

  У виникненні або посиленні пригніченого стану нерідко винна занижена самооцінка. Якщо ти постійно чуєш принизливі вислови про себе й образи, можна почати сприймати себе нікчемною людиною, яка не варта поваги інших. Але поміркуй, хіба хтось має право тебе оцінювати?

  Ти є унікальною особистістю. Шукай спілкування з тими, хто ставиться до тебе з розумінням.

  Почуття відчаю саме собою не пройде. Якщо відчуваєш напад глибокого смутку і нудьги, спробуй переключитись на щось інше, зайнятися якоюсь справою. Не можна сидіти, склавши руки. Якщо ти займаєшся тим, що у тебе добре виходить, то до тебе знову повертається почуття самоповаги.

  Корисно також займатися тим, що тішить тебе. Походи по магазинах і зроби самому собі або комусь із близьких приємний подарунок, приготуй свою улюблену страву, перечитай улюблену книжку тощо.

  Настрій помітно покращиться, якщо з’їздити кудись ненадовго з якоюсь практичною метою.

  Найкращими ліками від пригніченості є допомога іншим - тим, хто переживає важкий період у своєму житті. Співчуття чужій біді, намагання допомогти здатне перекрити власний душевний біль, спонукає абстрагуватись від власних проблем.

  Чимало фахівців сходиться на тому, що у критичному стані допомагає релігія. Навіть якщо серед близького оточення ти не знайдеш людину, гідну твоєї довіри, ти завжди можеш звернутись у молитві до Бога, який ніколи не зрадить.

  У жодному разі не вдавайся до спроби приховати або подолати свою депресію за допомогою наркотиків та алкоголю. Це пастка, в яку потрапляють ті, хто шукає легких шляхів розв’язання проблем.

  Якщо твій душевний стан дуже розбалансований і ти відчуваєш, що не в змозі адекватно оцінювати ситуацію, спробуй звернутися до фахівця: психолога, психотерапевта, навіть психіатра.

  Психологія самогубства - психологія замикання людини у собі, у власній пітьмі - не замикайся, шукай вихід!

  Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області