Ми свято шануємо пам'ять усіх,
  Хто власним життям нашу юність зберіг,
  Хто впав за свободу у грізну годину,
  За землю священну, за Україну.

  Довгий час наш український народ страждав у ярмі неволі, довгі роки боровся за свою незалежність проти монголо-татар, поляків, російських військ. Наша історія не перестає кровоточити, як рани тих трьохсот юнаків, які в січні 1918 року піднялися на захист незалежної української держави.

  29 січня уся країна вшановуватиме пам'ять героїв Крут. Не залишились осторонь і Жмеринщина. В КЗ «Центральна районна бібліотека ім. В. П. Вовкодава», відбулась історична година «Згадаймо юність, що горіла в Крутах» для учнів місцевих шкіл. Працівники бібліотеки поетапно розповідали про ті страшні події.

  Крути – залізнична станція на Чернігівщині на лінії Москва-Бахмач-Київ відома з оборонних боїв у січні 1918 року перед наступом більшовиків на Київ. Тут 29 січня відбувся бій сотні юнацької школи ім. Б. Хмельницького і сотні студентського куреня січових стрільців, разом близько 600 бійців, з 4000 тисячним більшовицьким загоном. У цьому бою загинуло близько половини українських хлопців. Ця затримка ворога дала змогу укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував українську молоду державність.

  Під час заходу працівники Жмеринської дирекції кіновідеомережі та кіновідеопрокату продемонстрували відео-реконструкцію бою під Крутами. Гість заходу – громадський діяч, заступник голови обласного товариства «Меморіал» О. А. Гамарник розповів про трагічну загибель юнаків у бою під Крутами, яка стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.

  В історії кожного народу є події, не підвладні часу, що завжди живуть у людській пам’яті. Крути, без сумніву, в числі таких. Могили героїв будуть тим дзвоном, що взиває до живих. Приходитимуть нові покоління і вони пам’ятатимуть, що тут лежать ті, що віддали все, що мали - молодість, надії і саме життя за волю України. Вони не загинули – вони пішли в безсмертя! І в пам'яті нашого народу назавжди кров'ю будуть записані імена українських військових, які віддали свої життя, які гинули під кулями, захищаючи рідну землю.

  Слава Героям!

  Бібліотекарі КЗ "Жмеринська ЦРБ ім. В.П. Вовкодава" А.Шеремета, А. Стус.