Віктимна поведінка – це вчинки або дії людини, що так чи інакше провокують заподіяти яку- небудь шкоду. Як правило, таку поведінку людина використовує для того, щоб:

  – спровокувати злочинця на вчинення певних дій;

  – створити обстановку вигідну для нападу;

  – привернути увагу.

  В певних ситуаціях людина починає вести себе зухвало, навіть не підозрюючи про те, що сама провокує небезпеку. Характер небезпеки є поняттям абстрактним. Суть в тому, що різні люди сприймають її по-різному: одні починають боятися при появі навіть незначної небезпеки, інші – залишаються спокійними, навіть тоді, коли ситуація стає надзвичайно напруженою і серйозною. Також варто відзначити, що хтось сам шукає небезпеки, а хтось всіляко її уникає. Стандартна поведінка однієї особи може здатися віктимною іншим людям.

  Поняття віктимології використовується не тільки в психології, але і в криміналістиці. Основи віктимної поведінки лежать у свідомості. Так чи інакше люди усвідомлюють, що їх модель поведінки суперечить якимось нормам. Також багато людей чітко розуміють і те, що рано чи пізно може статися велика біда.

  При прийнятті рішення про віктимну поведінку людина керується аж ніяк не здоровим глуздом і логікою, а швидкоплинними позивами і емоційними спалахами.

  Люди можуть свідомо чи несвідомо провокувати злочинця (потенційного злочинця) на вчинення протиправного діяння. Спровокувати можна:

  • словами або інтонацією висловлювань;
  • жестами, діями, манерами поведінки;
  • застосуванням сили.

  Віктимна поведінка , яка заснована на інтонації, жестах, діях ділиться на три види:

  • дії жертв показують її невпевненість, переляк, страх і так далі. Злочинець у такій ситуації бачить перед собою легку здобич. Від цього він відчуває себе рішучим і владним;
  • дії, які привертають увагу і провокують;
  • дії, що підсилюють емоційну напругу, викликають лють, злість, агресію. Жертва сипле образами, погрозами.

  Віктимна поведінка, пов’язана із застосуванням сили частіше властиво чоловікам, ніж жінкам.

  Представники сильної статі часто починають бійки, перемогти в яких у них немає ніяких шансів. Звичайно ж, застосування сили провокує протилежну сторону і спонукає її до дій.

  Жінка, яка вдається до фізичної сили, робить дуже ризиковано. Справа в тому, що після нанесення удару вона перестає представлятися в свідомості чоловіка саме представницею протилежної статі, яку не можна бити. Після застосування сили вона буде сприйматися як супротивник.

  Важливо зрозуміти, що:

  • значна кількість жертв до самого останнього моменту не розуміють те, що дійсно знаходяться у великій небезпеці.
  • нормальна на вигляд людина може виявитися небезпечним злочинцем. Зовнішність і поведінка людини часто не розкривають його справжніх намірів;
  • унаслідок страху людина губиться і починає погано міркувати. Страх сковує тіло і робить людину беззахисною. Необхідно навчитися його контролювати – цілком можливо, що це одного разу врятує вам життя.

  Віктимна поведінка – це те, що потрібно зрозуміти, усвідомити і навчитися контролювати. Проаналізуйте себе – визначитеся з тим, чи правильно чините в небезпечних ситуаціях.

  Заступник начальника відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» Овчарук Таїса