Імунізація проти кашлюку, дифтерії та правця. Вакцинація – єдиний спосіб захиститися від небезпечних інфекційних хвороб

Імунізація проти кашлюку, дифтерії та правця. Вакцинація – єдиний спосіб захиститися від небезпечних інфекційних хвороб

З 1 серпня в Україні триває кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.

Пам’ятайте: ризики, пов’язані з хворобами, значно перевищують можливі мінімальні ризики від вакцинації. Краще вакцинуватися і бути захищеним, ніж ризикувати своїм здоров’ям та життям.

Вакцинація проти дифтерії, правця та кашлюку: чи існують протипоказання?

Перед вакцинацією у багатьох виникають різні питання. Наприклад, хтось може застудитися і задуматися, чи варто відкладати щеплення, інші ж люди можуть переживати через хронічні хвороби або ослаблений імунітет. Такі питання природні, адже кожен хоче мінімізувати ризики.

Саме тому важливо пам’ятати, що вакцинація проти дифтерії, правця та кашлюку — це захист вашого здоров’я від тяжких хвороб, які можуть мати серйозні довготривалі наслідки, зокрема, для ваших легенів, серця та нервової системи.

У Жмеринському районі фахівці ВСП Жмеринський районний відділ ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» відповідно до Плану проведення додаткових заходів з імунізації населення проти кашлюку, дифтерії та правця, проводять щотижневий аналіз охоплення додатковою імунізацією населення громад Жмеринського району.

За серпень 2024 року щеплення отримали 690 осіб, що становить 12.8% від підлягаючого контингенту (5385 осіб). В розрізі територіальних громад становить:

  • Северинівська СТГ – 29,0%;
  • Жмеринська МТГ + Станіславчицька СТГ – 27,9%;
  • Мурафська СТГ – 15,2%;
  • Копайгородська СТГ– 8,7%;
  • Барська МТГ – 8,0%;
  • Шаргородська МТГ + Джуринська СТГ – 4,2%4

За 7 місяців 2024 року зареєстровано 37 випадків кашлюку, із них 36 випадків у дітей, один випадок захворювання закінчився летально. У 2023 році кашлюк на території Жмеринського району не реєструвався.

Протягом 2023 – 2024 року випадків захворювання на дифтерію та правець не реєструвався.

Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?

Кашлюк — це гостра бактеріальна інфекційна хвороба дихальних шляхів. Характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Хворіють здебільшого діти та підлітки, проте захворіти можуть і дорослі. Найнебезпечніший кашлюк для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное), і загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. У 2024 році в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до 1 року.

Дифтерія — гостра інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини в дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему та нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % невакцинованих хворих помирають.

Правець — гостра інфекційна хвороба, спричинена бактерією, яка виділяє потужний токсин, вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Захворіти на правець можна, якщо збудник потрапить через пошкодження шкіри: рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Наприклад, дитина може інфікуватися, поранившись цвяхом, який забруднений ґрунтом. Смертність від правця досягає 25–80 %.

 Вакцинація захищає не лише вас, а й ваших близьких, особливо немовлят, літніх людей та тих, хто має ослаблений імунітет. Колективний імунітет, який формується завдяки щепленням, грає ключову роль у запобіганні поширенню цих небезпечних хвороб.

Протипоказання до вакцинації практично відсутні

     У більшості випадків вакцинація проти дифтерії, правця та кашлюку безпечна для всіх. Абсолютними протипоказаннями до вакцинації проти цих інфекцій є анафілактична реакція на попередню дозу вакцини та гострі хвороби з підвищенням температури вище 38,0 °C. При тому, одразу після одужання можна зробити щеплення.

Що НЕ є протипоказанням?

Є стани, які змушують людей вагатися щодо вакцинації, але не є протипоказанням для неї:

  • застуда, нежить, отит, діарея, якщо вони не супроводжуються гарячкою;

годування грудьми. Мами можуть спокійно вакцинуватися без ризику для малюка;

  • ВІЛ-інфекція з безсимптомним перебігом або помірними симптомами, але без значного зниження лабораторних показників;
  • незначні порушення у дітей, такі як прорізування зубів, застуда або диспепсія.

Якщо ви все ще маєте сумніви, не соромтеся звернутися до свого лікаря. Розкажіть йому про свої хронічні хвороби, алергії або інші переживання, з’ясуйте свій вакцинальний статус. Лікар зможе оцінити ваш стан і дати вам фахову пораду щодо вакцинації, враховуючи всі можливі протипоказання та особливості вашого організму.

Уся вакцинація за Національним календарем щеплень  — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря або до найближчого закладу охорони здоров’я.

Залишити відповідь