ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ЛЬОДУ

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ЛЬОДУ

Щороку внаслідок необережного поводження на льоду гинуть люди. Небезпека зростає під час відлиги та навесні, коли активно починає танути крига на водоймах.

Головною умовою безпечного перебування людини на льоду є відповідність товщини льоду та навантаження, яке додається до нього (при температурі повітря  нижче 00):

  –  безпечна товща льоду для однієї людини становить не менше 7 см, лід синюватого або зеленуватого відтінку;

 – безпечна товща льоду для спорудження катка – 12 см і більше;
          – безпечна товща льоду для спорудження пішої переправи – 15 см і більше;
          –  безпечна товща льоду для проїзду автомобілів, організації масових спортивних та святкових заходів – 30 см і більше.

Правила поведінки на льоду для дітей та дорослих:

Не можна:

– заходити на лід далеко від берега, ходити самому по льоду, а також збиратися на льоду великими групами;

– підходити до ополонок,  кататися біля них на ковзанах;

– з’їжджати на лижах чи санчатах з крутих берегів  прямо на лід;

– розпалювати на льоду багаття;

– виходити на тонкий лід, бігати і стрибати по тонкій кризі;

– ходити біля берегів, де найчастіше виникають промоїни, тріщини й розриви льоду;

– виходити на лід у темний час доби.

  1. Кататися на ковзанах дозволяється тільки на спеціально обладнаних  катках.
  2. Суворо забороняється кататися на льоду дітям без нагляду дорослих, або самостійно виходити на лід.
  3. Користуватися майданчиками для катання на ковзанах, що обладнуються на водоймах, дозволяється лише після ретельної перевірки міцності льоду. Товща льоду повинна бути не менше 12 см, а при масовому катанні – не менше 25 см.
  4. При переході замерзлої водойми необхідно користуватися обладнаними льодовими переправами або прокладеними стежками.
  5. Міцність льоду перевіряють товстою палицею (жердиною), ударяючи нею (2-3 рази в одне і те ж місце) якнайдалі від себе. Категорично забороняється випробовувати міцність льоду ударами ніг.
  6. Небезпечні місця на льоду, як правило, темніші інших, небезпечним є каламутний, мало прозорий і білий лід.
  7. При пересуванні по льоду треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні і підозрілі місця (швидка течія води, вмерзлі в лід кущі, траву та ін.), також слід обходити місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди тонший.
  8. Переправлятися краще групою, під час групового переходу по льоду необхідно рухатись на відстані 5-6 метрів один від одного і уважно стежити за тим, хто іде попереду.
  9. Переходити водойми на лижах дозволяється тільки тоді, як переконались в міцності льоду.  Лижникам перед виходом на лід рекомендується зняти петлі лижних палиць з рук і лямку рюкзака з одного плеча, а також розстібнути кріплення лиж. Ці приготування забезпечать свободу рухів у разі несподіваного провалу під лід. Під час руху лижник, який іде першим, ударами палиць перевіряє міцність льоду та контролює його стан.
  10. Якщо лід недостатньо міцний, почав тріщати, з’явилися характерні тріщини, треба негайно повертатися на берег своїми слідами (там міцність льоду вже перевірена). При цьому не можна бігти та панікувати, відходити слід повільно, не відриваючи ніг від льоду.

Якщо ви провалились у воду

• зберігайте спокій, не панікуйте;

• голосно покличте на допомогу;

• широко розкиньте руки на краї пролому та утримуйтесь від занурення у воду з головою;

• намагайтеся обережно дотягнутися до якогось предмета, що допоможе вам втриматися чи вибратися на поверхню;

• вибирайтеся на лід без різких рухів, налягаючи на нього грудьми та по черзі витягуючи на поверхню ноги. Намагайтеся зайняти своїм тілом найбільшу площу на льоду;

• вибравшись з ополонки, необхідно відкотитися від неї на безпечну відстань, а потім повзти в той бік, звідки ви прийшли, адже там міцність льоду вже перевірена. Ні в якому випадку не можна швидко бігти до берега, навіть якщо вам цього дуже хочеться;

• далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками немає, викрутіть мокрий і знову одягніть його. Для зігріву робіть будь-які фізичні вправи.
 

Якщо у вас на очах під лід провалилась людина 

• крикніть, що ви йдете на допомогу;

• знайдіть предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку, якщо вона має довгу та міцно пристрочену лямку;

• наближайтесь до ополонки повзком, широко розкинувши руки;

• підкладіть під себе дошку, фанеру;

• не підповзаючи до самого краю ополонки (за 3-4 метри), подайте потерпілому  палицю (мотузку, лижу, шарф тощо) і витягніть його на лід;

• витягши потерпілого на лід, разом з ним повзком повертайтесь на берег;

• якщо на допомогу поспішають декілька людей, можна лягти на лід один за одним, узявшись за ноги, і повзти до потерпілого. Перший у «ланцюгу» подає  потерпілому ремінь, шарф, палку тощо і усі тягнуть його на поверхню криги та відповзають з небезпечної зони;

• витягнувши потерпілого на берег, надайте йому першу допомогу, необхідну при охолодженні організму, викличте швидку допомогу.

Пам’ятайте, дотримання елементарних правил безпечної поведінки допоможе зберегти своє життя і життя людей, які знаходяться поруч!

Залишити відповідь