ЩО РОБИТИ ЯКЩО ЛЮДИНА ЗНИКЛА БЕЗВІСТИ АБО ПОТРАПИЛА В ПОЛОН ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ?

Через повномасштабну війну росії проти України після та під час окупації  у зонах активних бойових дій з’являється все більше повідомлень про зниклих та полонених українців.


Заява про розшук особи, зниклої безвісті за особливих обставин, подається до відповідного територіального органу Національної поліції України, який уповноважений на розшук осіб, зниклих безвісті за особливих обставин. Вона може бути подана: родичами такої особи, представниками військових формувань, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення, уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, якщо перелічені вище особи звернулися до неї з повідомленням про зникнення особи. Подання заяви про безвісті зниклу особу здійснюється на «гарячу лінію» Національної поліції 089 420 1867.

Правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, облік, розшук та соціальний захист таких осіб і членів їхніх сімей визначено Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісті за особливих обставин».

Зокрема, стаття 6 цього Закону надає право близьким родичам та членам сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, на отримання достовірних відомостей про хід та результати проведення розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України.

Статтею 10 цього Закону відповідальним органом виконавчої влади, на який покладено повноваження щодо координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та вирішення інших, пов’язаних з цим питань, визначено центральний орган виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України, а саме: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісті за особливих обставин (далі – Уповноважений), є посадовою особою Мінреінтеграції – Олег Котенко.

Статтею 12 цього Закону визначено, що для накопичення та централізації відомостей та даних про осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, а також обліку інформації, необхідної для їх ефективного розшуку, створюється Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісті за особливих обставин. Держателем зазначеного Реєстру є Міністерство внутрішніх справ України.

Для того, щоб повідомити про зниклу людину, необхідно звернутися на «гарячу лінію» кол-центру Уповноваженого за номером 080 033 9247 з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18.00год.

 Інформація у вигляді повідомлень приймається на номер 095 896 0421 у Вайбер та Телеграм. Також для зв’язку із працівниками кол-центру існує електронна адреса: war2022people@gmail.com.

Для забезпечення оперативного та якісного розгляду звернень (заяв) громадян, окрім кол-центру Уповноваженого, в органах військового управління створено низку профільних кол-центрів:

Генерального штабу Збройних Сил України – телефон 080 050 0410, електронна адреса: Call-center_ZSU@mil.gov.ua;

– відділу пошукової роботи Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України – телефон 044 454 7383, електронна адреса: cimic.poisk4@gmail.com;

– відділу інформаційно-аналітичного забезпечення «гарячої лінії» Міністерства оборони України – телефони 080 050 0442, 080 075 0107, електронна адреса: zvernmou@ukr.net.

Згідно зі статтею 70 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року кожному військовополоненому відразу після взяття в полон або не пізніше, ніж через тиждень після прибуття до табору, надається можливість надіслати безпосередньо своїй родині, а також до Центрального агентства у справах військовополонених, інформацію про взяття в полон, про стан свого здоров’я та поштову адресу.

Водночас, з питань розшуку військовополонених при Службі безпеки України функціонує Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії російської федерації (далі – Об’єднаний центр).

Членам сімей та родичам осіб, що потрапили у полон, так і будь-яким іншим фізичним та юридичним особам для отримання інформації про осіб, які захоплені та знаходяться у полоні, необхідно звертатись на цілодобову «гарячу лінію» Об’єднаного центру за телефонами 067 650 8332, 098 087 3601 або на електронну адресу центру united.centre.ssu@gmail.com..

Крім того, відповідно до міжнародного гуманітарного права, забезпеченням полонених і адвокацією їхніх прав займається Міжнародний Червоний Хрест. У Міжнародному комітеті Червоного Хреста в Україні діє «гаряча лінія» за номером телефону 080 030 0155. Також є «гаряча лінія» інформаційного центру Товариства Червоного Хреста України за номером 080 033 2656 та лінія підтримки Червоного Хреста «Давай поговоримо» за номером 080 033 1800.

Ще одна міжнародна організація – Моніторингова місія ООН з прав людини – хоч і не займається допомогою у розшуку та контактуванні з полоненими під час військових конфліктів, але приймає та фіксує повідомлення про жорстоке поводження з ними: приниження, тортури тощо. Інформація про можливі порушення міжнародного права, прав людини та міжнародного гуманітарного права стосовно військових, взятих у полон, може бути доведена до відома Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні за електронною адресою ohchr-hrmmu@un.org.

Також у сфері звільнення військовополонених та заручників діє неполітична громадська організація «Група Патріот». Номер її «гарячої лінії» для повідомлень 080 033 9247.

Залишити відповідь