«Подільський регіональний центр онкології Вінницької обласної Ради» (КНП «ПРЦО ВОР»)

Про стан надання онкологічної допомоги                                                        

населенню  Жмеринського  району

в 2021 році та 1-му кварталі  2022  року

                   В 2021 році  у  жителів  Жмеринського  району  виявлено 466  нових випадків онкологічних захворювань,  захворіло  433 особи , що складає 272,0  на 100 тисяч населення                ( обласний показник- 305,8), в тому числі  3 дитини до 14 років. Померло від онкологічних хвороб 211 хворих ( 132,5 на 100 тисяч населення), в тому числі 1 дитина до 14 років.

№ з/пПоказникАбсолютне числопоказникОбласний показник
1Зареєстровано випадків раку вперше                           ( на 100 тис. нас.)466 292,8305,8
2Смертність від раку ( на 100 тис. населення)211132,5177,8
3Померли від раку до 1 року спостереження, %11725,224,8
4Виявлено хворих при профоглядах ( % від всіх онкохворих,виявлених вперше)6614,218,9
5Отримали спеціальне лікування  з числа взятих на облік вперше (%)27659,266,7
6Виявлено в ІV стадії раку всіх локалізацій (%)10823,222,7
7Доля занедбаних випадків зовнішньої локалізації ( ІІІ+ ІVстадії)3425,619,3
8Доля занедбаних випадків раку молочної залози (%)1529,420,8
9Доля занедбаних випадків раку шийки матки (%)444,436,0
10Доля занедбаних випадків раку простати (%)1875,062,5
11Охоплення жінок з 18 років цитологічним скринінгом (%)1151016,412,5

При профілактичних оглядах онкологічні захворювання виявлено лише у 14,2 % випадків.

Майже у кожного 4-го (23,2%) вперше виявленого  хворого  на рак одразу було встановлено занедбану ІV стадію раку, яка потребує дуже дороговартісного лікування, частіше пожиттєвого та має несприятливий прогноз.

Турбує те, що серед виявлених вперше онкологічних захворювань в занедбаних стадіях , у 25,6 % хворих району   це були раки зовнішньої локалізації, рання діагностика яких не потребує значних затрат, тривалого лікування та ефективно лікується сучасними методами.

Серед таких захворювань – рак молочної залози. На жаль, у 29,4 %  жінок у 2021 році рак молочної залози виявлено саме в занедбаному  стані. Попередити цей стан можна , якщо здорові жінки, віком 40 років і старші, будуть проходити 1 раз на 2 роки профілактичне обстеження – мамографію, а жінки з різною патологією молочної залози – 1 раз на рік. Проте, на сьогодні у  районі в жодному  комунальному  медичному  закладі неможливо пройти   безкоштовне  мамографічне обстеження в рамках програми медичних гарантій            ( не підписано договір з НСЗУ на пріоритетний пакет «мамографія»).  Для забезпечення доступності до безкоштовної профілактичної  мамографії  у   районі  необхідно щонайменше 3 мамографи. Вартість цифрового  мамографа сьогодні  орієнтовно 6 мільйонів гривень.

Також для попередження раку шийки матки є ефективний цитологічний скринінг, який не потребує великих затрат. Кожна жінка, принаймні, 1 раз на 2 роки ( за наявності запальних захворювань щорічно), має звернутись на прийом до лікаря-гінеколога, де буде здійснено забір цитологічного мазка. Цей скринінг дозволяє виявити рак на ранній стадії за 2-3 роки до його розвитку. Централізована лабораторія ПРЦО здійснює дослідження цитологічних мазків за наявності електронного направлення безкоштовно для пацієнтки та закладу, який доставив мазки.  В  2021 році  у 44,4 % жінок ( майже кожна друга хвора!) виявлено рак шийки матки в занедбаному стані, а профілактично на базі ПРЦО обстежено лише 16,4  % жінок   району  , віком від 18 років. Це кращий показник , ніж по області, проте вкрай недостатній ( норматив 70 % жінок в рік). Саме головне, що масовий скринінг не потребує ні великих фінансових затрат, ні залучення та навчання спеціалістів – головне  організувати процес, переконати жінок у важливості обстеження  і залучити їх до регулярного обстеження у гінеколога для забору цитологічних мазків ( процедура неінвазивна і безболісна).                                                                                                                   

Для  збереження чоловічого здоров’я та раннього виявлення раку простати є також ефективний метод – аналіз на простат-специфічний антиген ( ПСА) у чоловіків, старших 45 років 1 раз на 2 роки. Аналіз чітко показує наявність чи відсутність проблеми. В рамках програми медичних гарантій, всі медичні заклади, які уклали договір на амбулаторне лікування хворих, зобов’язані безкоштовно для пацієнта за електронним направлення лікаря виконувати обстеження на ПСА. На сьогодні  цих обстежень виконується вкрай мало, а отже у 75,0% (!) чоловіків   району, хворих на рак передміхурової залози, захворювання виявлено вже в занедбаному стані.  Профілактичні огляди не мають домінантного впливу на виявлення онкологічних захворювань на ранній стадії або передракових станів. Якщо при профогляді виявлено лише  кожного 7-го хворого, а решта прийшли в лікарню по скаргах, можна говорити про повну відсутність системи проведення онкологічних профоглядів. 

Профілактичні огляди населення здійснюються на неналежному рівні, долікарські оглядові кабінети на первинному та вторинному рівнях практично призупинили роботу,  розбір причин занедбаних випадків потребує вдосконалення.

          Так, за даними  розборів занедбаних випадків онкозахворювань районними                                протираковими експертними комісіями,  основними причинами                                               занедбаності випадків онкозахворювань є пізнє звернення пацієнта за медичною                        допомогою – 32 % та важкість діагностики і прихований перебіг захворювання – 31,2%.                                                                                                                                      На другій позиції  2 причини – відсутність контакту з сімейним лікарем більше 1 року – 15,8%, та відмова від профілактичного онкоогляду – 13 %. І на третій позиції 2 причини – відмова пацієнта від дообстеження та лікування – 6,6 % та з вини медпрацівників – 1,3%. Аналіз причин ще раз засвідчує нагальну потребу в налагодженні регулярних якісних профілактичних оглядів пацієнтів на всіх рівнях медичної допомоги та у формуванні у людей  прихильного ставлення до  здоров’я  і переваг профілактичного спрямування медичної допомоги.                                                                                             

 На сьогодні   заклади спеціалізованої допомоги  району   підписали з НСЗУ договір на пріоритетні пакети щодо раннього виявлення онкологічних захворювань.  Отже, ці заклади мають на балансі необхідну медичну апаратуру та спеціалістів, щоб якісно та своєчасно проводити профілактичні медичні огляди. На базі цих закладів необхідно створити Центри превентивної медицини та налагодити чітку їх роботу.                                                                Проведення якісного профілактичного онкологічного огляду населення щорічно могло б забезпечити раннє виявлення  в першу чергу раку зовнішніх локалізацій ( шкіри, ротової порожнини, лімфатичних вузлів, статевих органів), а знання переліку та перебігу передракових захворювань, насторога щодо онкологічних захворювань у медиків всіх рівнів та населення забезпечила б кардинально іншу статистику.

Аналіз показників надання онкологічної допомоги  за І квартал 2022 року  в порівнянні з минулим відповідним періодом також свідчить  про те, що основне завдання  –  забезпечення профілактичного виявлення, своєчасної діагностики та ефективного лікування онкологічних захворювань потребує негайної реалізації.  

№ з/пПоказникАбсолютне числопоказникОбласний показник
1Зареєстровано випадків раку вперше                           ( на 100 тис. нас.)9660,363,7
2Смертність на 100 тис.населення3119,521,7
3Померли від раку до 1 року спостереження2123,624,8
4Виявлено хворих при профоглядах ( % від всіх онкохворих,виявлених вперше)1111,515,2
5Отримали спеціальне лікування  з числа взятих на облік вперше (%)4951,061,9
6Виявлено в ІV стадії раку всіх локалізацій (%)1414,620,4
7Доля занедбаних випадків зовнішньої локалізації ( ІІІ+ ІVстадії)1030,325,8
8Доля занедбаних випадків зовнішньої локалізації у пацієнтів працездатного віку (%)337,538,8
9Охоплення цитологічним скринінгом дорослих жінок ( норматив 18% щоквартально)26433,82,0

 Враховуючи стан показників діагностики злоякісних новоутворень, зростання захворюваності на онкологічні хвороби, частки занедбаних випадків раку усіх локалізацій, в тому числі візуальних, зниження онкологічної настороженості у лікарів всіх ланок медичної допомоги та населення,    необхідно впровадити наступні заходи :

  1. Зосередити зусилля влади, депутатського корпусу, територіальних громад  на придбанні та облаштуванні в медичних закладах  району  достатньої  кількості  цифрових мамографів з метою забезпечення доступності жіночого населення до регулярного  безкоштовного профілактичного  мамологічного обстеження                      ( за договором з НСЗУ закладу повертають 233 гривні за кожне обстеження).
  2. Забезпечити проведення якісних профілактичних оглядів у всіх медичних закладах всім пацієнтам, які за будь-яких причин звернулись за медичною допомогою, з метою своєчасної діагностики раку візуальних локалізацій, проведення цитологічного скринінгу раку шийки матки та аналізу на виявлення простат-специфічного антигену  для раннього виявлення раку простати у чоловіків, дотримання існуючих протоколів та маршрутів пацієнтів щодо повноти і своєчасності обстеження передракової патології та при підозрі на онкологічне захворювання.
  3. Забезпечити проведення діагностики онкологічних захворювань та передракової патології медичними закладами області в рамках підписаних угод з НСЗУ за пріоритетними пакетами.
  4. Забезпечити проведення динамічного спостереження сімейними та лікуючими лікарями за онкологічними хворими та хворими з передраковою патологію у відповідності до діючих протоколів лікування та спостереження, відображаючи дану роботу в електронній медичній документації.
  5. Забезпечити своєчасне ( впродовж 5-ти днів) направлення на дообстеження та лікування хворих з підозрою на онкологічні хвороби або встановленим онкологічним процесом до спеціалізованого онкологічного закладу.
  6. Забезпечити проведення систематичного  інформування населення  щодо факторів ризику виникнення злоякісних новоутворень та промоції здорового способу життя, профілактичних медичних оглядів громадян з групи ризику онкологічних захворювань.

Боротьба з онкологічними захворюваннями сьогодні – це ще один  фронт боротьби з ворогом, який щохвилини знищує наших громадян.  Вищевикладені заходи сьогодні не потребують надто великих фінансових затрат, проте можуть                            стати ефективною зброєю у цій неоголошеній війні.                                                              Сподіваюсь на розуміння з боку всіх зацікавлених осіб, згуртованості органів місцевої влади і територіальних громад, медичної спільноти  та активні дії з метою подолання  викликів щодо загрози життю та здоров’ю  наших громадян..

Залишити відповідь